2017
12.31

Evet  bir çok insanın yanlış tanımlama yaptığı ve bu terimin anlamını bilmediğini gözlemledim. Yalakalık  eski Türkçe ile “Dalkavukluk” nedir? Kimlere yalaka denir kısaca sizlere bundan bahsetmek istiyorum çünkü büyük bir bilgi kirliliği var bu konuda.

Yalakalar günümüzde çok sık her ortamda karşımıza çıkabiliyor Okulda, işte, arkadaş çevresinde, devlette vs. vs.  Bu insanları görebiliyoruz. Yalaka’nın kelime anlama TDK(Türk Dil Kurumunda)  da yazıldığı üzere “Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, huluskâr, yağcı, yalaka, yağdanlık, yalpak, yaltak, yaltakçı, kemik yalayıcı, çanak yalayıcı”  demektir. ama basit bir tanım olmaktadır bu tanım. Yalakalık  konusunda karıştırılan nokta özellikle iş ortamında bahsedecek olursak  Yalaka kişi iş yapmayıp iş yapıyormuş gibi gözüküp yöneticisini ve patronunu kişisel olarak öven pohpohlayan  şahsi anlamda hediyeler alan şahsi işlerini görerek menfaat sağlamaya çalışan kişilere denir şahsi anlamda örnekler çoğaltılabilir. yalaka için örnek verecek olursak sadece  iş yerinde değil  okul da da ders çalışmayıp öğretmenin şahsi ihtiyaçlarını yapan  onu öven türlü ders dışı konularla öğreticinin şahsi menfaatlerini görüp yüksek not almaya çalışan kişilere de denir. Her ortamda durum budur şahsi olarak o kişinin ihtiyacını karşılamak
Bir öğrenci düşünün derslerinde çok başarılı çok çalışıyor ve bunu öğretmenine göstermeye çalışıyor ve bu konuda ön plana çıkmaya çalışıyor ve neticesinde takdir alıyor.  başarısı ile ön plana çıkmaya ve bunu göstermeye çalışan insanları yalakalıkla suçluyorlar. 

İş ortamında da bu durum aynıdır. yaptığı işle ön plana çıkmaya ve yükselmeye çalışan insanlar vardır çalışmalarıyla gösterdikleri performans ile sundukları projeler ile ön plana çıkarak başarı elde etmeye çalışan insanları da bazı elinden bir iş gelmeyen beceriksiz ve kıskanç insanlar tarafından yalakalıkla suçlandığı görülmektedir. karıştırılan nokta budur. o kişi işiyle ön plana çıkmaya çalışmaktadır ve işi haricinde başka bir yarar menfaat planı yoktur yöneticisine karşı işini iyi yaptığı içinde ön plana çıkar ve ödüllendirilir. 

Ama Yalaka çalışan hiç bir başarı ve iş yapmayarak bir çaba sarf etmeyerek iş yapıyormuş gibi gözükür ve yöneticilerine ve patronuna karşı kişisel hediye alarak onu överek şahsi ihtiyaçlarını görerek yarar ve menfaat sağlama çalışır işte Yalaka’nın tanımı tamda budur. Bu yalaka insanlar bu yolla yalakalıktan hoşlanan yöneticilere karşı başarılıda olabilir.

Burada karıştırılmaması, yanlış tanımlanmaması gereken yalakalık terimiyle  ön plana çıkma kelimeleridir. İkisi birbirinden farklıdır. Fazla efor sarf edip fazla performans sergileyerek ön plana çıkan yükselen veya ödüllendirilen insanların lütfen hakkını yemeyin. Yaptığı işin reklamını yapan ve gösteren insanlar yalaka değildir.

 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.