2021
12.11

Ülkemizde en çok gündem de olan ve gündemden düşmeyen konulardan birisi de kadın, erkek eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konuları üzerine yapılan uygulamalar, tepkiler , eylemler vs. Kadın, erkek eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine aslında algılamamız gereken toplumun her alanında gerçekten hiç bir cinsiyeti ekstra bir ayrımcılık ve farklı davranılmayı gerektirmeden aynı eşit fırsatların tanındığı ve eşit muamele görüp aynı şartlarda davranılması durumlarıdır. Bana birazcık kızacaksınız belki ama ülkemizde kadın erkek eşitliği denilince nedense kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği gibi anlaşılıyor bu çok yanlış bu düşünce aslında gerçekten toplumsal eşitliği sağlayan bir düşünce değil maalesef. İş konularında ortak cinsiyet meselelerinden örnek verecek olursam;

Avrupa’da ve dünyanın bir çok ülkesinde gördüğümüz gibi kadınlarda erkeklerde becerebildiği, yapabildiği bir çok iş sektöründe yer alıyor ve gayette başarılılar herkes her işi becerebildiği ve üretime katkı sağladığı sürece sonuna kadar desteklediğim bir durum ama ne zaman bir cinsiyet iş sektöründe sırf cinsiyetiden ötürü kendisine ekstra bir muamele istediği zaman o zaman cinsiyet eşitliği bence ortadan kalkıyor bir çok sektörde gözlemlediğim bir durum bu kadın olduğu için gece vardiyasında çalışmak istememesi kadın olduğu için ağır iş yapılmasının istememesi veya kendisi istese bile yönetim tarafından pozitif ayrımcılık uygulanması bu tamamen toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı bir durum bana kalırsa herkes başarılı olduğu ve altından kalkabileceği işi yapmalı kadın erkek farketmez erkek işi gibi görülen en ağır işleri kadınlar yapabiliyorsa şayet yapması gayet normaldir, ama kadın olmasından ötürü yapamayacağı bir işe girip kendisine ayrımcılık istemesi eşitliğe kesinlikle aykırı bir durum kimse kimseyi aynı şartlarda aynı maaşla çalışıp sırtında taşımak zorunda değil gerçekten eşitliği savunan kadınlarda bence bunu savunmalı diye düşünüyorum. Neden bana böyle bir ayrıcalık tanınıyor erkeklere tanınmıyorda bana neden tanınıyor diye sorgulamalı bence gerçek toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının ancak bu şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Ben bir işi başaramayacaksam, yapamıyorsam o işi yapmam benim cinsiyetim sebebiyle ayrımcıılk yapılmamalı ya da diğer başka özelliğimden dolayı ayrıcalık tanınsın istemem bu şeye benziyor pilotluk lisansım yok ama beni pilot olarak işe alsınlar kokpitte oturayım ama yerime uçağı başkası kullansın bende pilot maaşı alayım pilotum diyebileyim gibi bir şey oluyor pilotluk yapamıyorsam pilot olmak zorunda değilim yapabileceğim başka bir iş varsa onu yapmalıyım.  Aslında ülkemizde kadın erkek eşitliği bu düşünce tamamen kalkmadan geçekleşmeyecek gibime geliyor. Türkiye’de algılanan kadın erkek eşitliği benim görüşüm kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığında olan bir şey gibi algılanıyor. bu düşünce asla Kadın erkek erkek eşitliğini sağlamayacaktır.

2 Yorum yazilmis

Yorum Yaz
  1. Kimliğini gizleyen anonim arkadaş yazım hatası olmaz imla hatası veya anlatım bozukluğu olur yazıda da böyle bir şey yok gözlük takmanı tavsiye ederim.

  2. Yazım hataların çok iyi teşekkürler

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.