2017
11.25

Konu başlığında belirttiğim cümle “Tanrımıza Hamdolsun Milletimiz Varolsun” Cümlesi askere gidenler yada ilgilenenlerin bildiği üzere Her yemekten önce Askerlerin yemekhane önünde sıraya girerek veya yemekhanede masaları başında Yemekten önce ettikleri  yıllardır askeri uygulamalarda  yer alan bir dua dır. Geçtiğimiz Günlerle bu dua İç işleri Bakanlığı genelgesiyle “Allah’ımıza Hamdolsun Milletimiz varolsun” şeklinde değiştirildi. Açıkçası neden bu konu birilerini rahatsız etti veya eder merak ederim. Beni Allah olarak değiştirilmesi hiç rahatsız etmedi çok da önemli değil açıkçası ne şekilde dendiği ülkede bunca önemli husus varken buna takılınması garip geldi.  Kendi gözlemlerime dayanarak dua da ki bu hususu aktaracak olursam;

Ben askerdeyken de Tanrı kelimesi kullanarak her yemek öncesi sıraya girip dua ederdik, lakin sırada ki Askerlerlerden bazıları artık nasıl bir amaç ve düşünce güderek ya da nasıl bir aykırılık ve sivrilik yapma düşüncesiyle hareket eder bilemiyorum. Kalabalık arasında Allahımıza Hamdolsun Milletimiz varolsun şeklinde dua ederlerdi zannımca tanrı kelimesini gayri müslümlerin kullandığını düşünerek veya Allah diye vurguladıkların da daha fazla Müslüman olduklarını filan zannederlerdi sanırım. ya da kastedilen Tanrı ve Allah kelimeleri sani eş anlamlı değilde farklı anlamlar içerdiğini zannedecek kadar cahillerdi  halbuki;

Allah Arapça,  Tanrı kelimesi ise Türkçe bir kelimedir. Eski Orhun yazıtlarında bile var olan ” Tengri” kavramının Günümüze uyarlanmış halidir. Bir çok dilde Tanrı kelimesinin karşılığı vardır. bazılarının zannettiği gibi gayrimüslimler Tanrı demezler neler derler bakalım.
Örneğin;  İngilizce: “God” , Fransızca: “Dieu” ,  Yunanca:”Theos” İspanyolca: “Dios”  İtalyanca: Dio vs vs…    örnekler çoğaltılabilir Allah kelimesi Arapça kökenlidir.

Google Translate ye kendiniz yazıp çevirdiğiniz de de bunu görebileceksiniz veya Türk dil kurumunun İnternet sitesine Allah yazıp Arattığınızda Tanrı kelimesiyle eş değer olduğunu anlayacaksınız. http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5a198ab6312915.52808552
yani bazı cahillerin zannettiği gibi farklı kelimeler değil Askeriye de Türkçe ye fazla önem verildiğinden yıllardır tanrı kullanılmaktadır yani farklı bir niyet amaç aramak açıkçası bana göre saçmadır. düşünen her insan bunu çözebilir.
İslamda Niyet önemlidir. Tanrımıza derken kast edilen niyetimizde olan  İslamiyette ki yaratıcıysa Tanrı ya da Allah denmiş Rab denmiş hak denmiş hu denmiş ne önemi var. Ayrıca Demokratik Laik ülkelerde Herkesin kendi inancına göre kastettiği yaratıcı farklı olabilir nitekim herkes aynı Yaratıcıya inanmayabilir bu sebepten İslami bir vurgu yerine herkesi kucaklayan Sadece yaratıcı anlamı taşıyan Türkçe Tanrı kelimesinin kullanılması bana göre daha doğru bir kavramdır. Nitekim Hristiyan veya Yahudi bir Mehmetçiğe zorla Allah dedirtmek pek hoş değil açıkçası. Bazı arkadaşlar diyecek ki burası Müslüman bir ülke Müslüman olmaz kişiler Müslüman olur. Yönetim şeklimiz İslami yönetim değil Anayasamızda yazan Demokratik Laik Hukuk devletidir. Rejimi Cumhuriyettir. 

2016 yılında bir vatandaş bu konu hakkında meclise dilekçe bile vermişti o zaman meclis yerleşik bir uygulama olduğunu söyleyip dilekçeyi işleme almamıştı olması gereken de oydu zaten ama bugün bu konu üzerinde neden duruldu neden değiştirildi anlam vermiş değilim o kadar gereksiz bir değişiklik ki bu anlatamam bu değişiklik yapılırken ne amaç güdüldü gerekçesi neydi gerçekten çok merak ediyorum. Şimdi kalkıp bana sen Müslüman değil misin? Allah densin daha iyi işte neden rahatsız etti vs hölölölö diyecek arkadaşlar yukarıda yazdıklarımı lütfen bir kez daha okusun ona göre yorum yapsınlar  bizler namazlarda dualarımızı Arapça ettiğimiz için Allah kelimesi dilimize yerleşti yani tanrı demeyle gayrimüslim olunmuyor yada Haşa Allah İnkar edilmiş olmuyor niyet ve amaç kast edilen aynı şey farklı değil. 
Müslümanlık başka bir şey Arapçılık başka bir şeydir Elhamdülillah Müslümanım Ama Arapçı değilim Öz Türkçe’mi kullanmaktan dan mutluluk duyuyorum. insanlarımız en başta bu ayrımı çok iyi yapmalılar bu konuda belirteceklerim bu kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.