2017
11.18

Uzun zamandır var olan şahsıma da bir çok kişi tarafından yazılan bu sözde Gözetim Görevlisi saçmalığı hakkında bir kaç kelime bir şeyler ifade etmek istiyorum. Öncelikle Bilinmesi gereken bir durum vardır ki 5188 Sayılı Özel Güvenlik kanununun hiç bir yerinde Özel Güvenlik ile ilgili Gözetim elemanı diye bir husus yer almamaktadır Özel Güvenlik sektörüyle gerek normal gerekse kanunen böyle bir kavram ibare yer almamaktadır piyasa da yer alan Gözetim görevlisi ve ilanlarının sebeplerini detaylı bir şekilde sizlere açıklayacak olursam.

Bir çok eleman arama sitelerinde şu şekil ilanlar görmekteyiz;  Kimlikli veya kimliksiz, sertifikalı veya sertifikasız  özel güvenlik görevlisi gözetim görevlisi çalışma arkadaşları aramaktayız.
Bu çok saçma bir ifadedir. Özel güvenlik görevlisi şartlarını yerine getirmeyen hiç kimse özel güvenlik görevlisi olarak firmalarda istihdam edilemezler bu  kanunen suçtur.
“**5188 Sayılı Kanun MD. 19 der ki: Özel güvenlik izni olmadan özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden kişiler 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılırlar eğer istihdam edilen bu şahıslar silahlıysa ceza 1 kat daha artırılır” Bu bir suçtur belki kanunda istihdam edilen hakkında bir yaptırım yer almamış olabilir ama bu suça ortak olmayın bu görevi yaparken başınıza gelecek her olayda korunmasızsınız 5188 sayılı özel güvenlik Hizmetlerine dair kanunun size verdiği yetkiyi kullanamayacak olduğunuz için yaptığınız her uygulama suç teşkil edecek ögg kimliğine sahip olmadan veya gözetim elemanı adı altında kimseyi arayamazsınız kimlik soramazsınız ve yakalama yapamazsınız  birisi sizden bu uygulamalarınız sonucunda şikayetçi olursa hukuki anlamda çok büyük başınız derde girer. hapis cezası bile almanız kaçınılmazdır. hürriyeti kısıtlama adı altında mahkemeye çıktığınızda ne diyeceksiniz hakim size sorduğunda neye dayanarak kimlik sordun neye dayanarak yakalama veya arama yaptın dediğinde gözetim görevlisiydim ben mi diyeceksiniz?  Yapmayın arkadaşlar kimliksiz çalışmayın Asla!

GÖZETİM GÖREVLİSİ(ELEMANI) NEDİR?
Bazı merdiven altı diye tabir ettiğimiz taşeron ve sözde özel güvenlik şirketleri piyasa da tanınmak ve yer edinmek açısından ihalesini çok ucuz bir teklifle aldıkları  bir takım projelere eleman bulmakta zorlanmaktalar. Özel güvenlik kimlik kartına sahip arkadaşlar tarafından bu projeler şartları veya maddi imkanları ağır olması sebebiyle tercih edilmediğinde eleman sıkıntısı yaşandığında özel güvenlik şirketlerinden bazıları bu gözetim görevlisi kandırmacası yöntemine başvururlar. Metropollerde artık azalsa da Anadolu’nun bir çok şehrinde bu gözetim görevlisi olayı hala devam etmektedir.
İşsiz kalmış ve özel güvenlik kursuna vermeye parası olmayan çaresiz  bazı vatandaşlarımız mecburen bu firmaların ağına düşmekteler.  Bu firmaların vaatleri;

Gel bizde özel güvenlik görevlisi kimliği olmadan güvenlik olarak veya gözetim görevlisi olarak işe başla, çalıştığın süre boyunca maaşından biz para keserek sana özel güvenlik eğitimi verip özel güvenlik sertifikası ve kimliği sahibi yapalım hem çalışırsın hem kimlik sahibi olursun peşin para vermene gerek yok vs. gibi o anlık parası olmayan vatandaşımıza makul gelmektedir. Bu şahıslar projelerde kimliksiz olarark istihdam edilerek suç işlenilmektedir. ve işlenilen bu suça alet edilmektedir. 

Sizlere tavsiyem ne kadar zor durumda olursanız olun ne olursa olsun kimliksiz veya gözetim görevlisi adı altında iş yapmayın olası durumlarda kimliğiniz olmadığı için siz sorumlu duruma düşeceksiniz. paranızı danışman firmalara veya bu tarz firmalara kaptırmak yerine kendiniz özel güvenlik kursuna yazılıp  özel güvenlik kimliğini aldıktan sonra iş aramanız sizin için uygun olandır. hem böylece size gözetim görevlisi olarak dayatılan kötü projelerde çalışmak zorunda kalmayacaksınız veya kimliğiniz çıkana kadar kötü şartlarda ise işiniz o firmalara sırf kimliğiniz çıkana kadar göz yummak katlanmak zorunda kalmazsınız. onların istediği de bu dur zaten 
siszleri 4-5 ay gözetim görevlisi adı altında kimliksiz sigortasız iş kanununa aykırı bir şekilde çalıştıracak  fazla mesai yaptırıp belki ücretinizi vermeyecek veya verse de çok düşük verecek sizleri kendine bağlayacak muhtaç edecek plan budur. bu süre zarfında düşük maaş verip işlerini yaptıracaklar çünkü sizler bu duruma katlanamayıp kimliğinizi çıkardıktan sonra daha o firmada devam etmeyeceksiniz o firmalar bunu çok iyi biliyor. Sizler çıktıktan sonra da yerinize yeni kurbanlar bulacaklar. Bu çarkı hep böyle döndürüyorlar malesef insların çaresizliğinden işsiz kalışlarından maddi durumlarının düşüklüğünden faydalanmaktalar.
burada iş emniyetin Özel güvenlik Denetleme şube birimlerine düşmektedir bu tarz kimliksiz özel güvenlik istihdam eden firmalara göz açtırmamaları gerekmektedir ve herkes şikayet etmelidir bu firmaları.  2004 de bu kanun çıkmasına rağmen bunca yıl hala bu tarz şeylerin devam etmesi yapılan denetimlerde eksiklikler olduğunu gösterdiğini düşündürmektedir. Kimliksiz Özel güvenlik görevlisi istihdam eden firmaları;

http://www.ozelguvenlikdenetleme.pol.tr/Sayfalar/Irtibat.aspx    Sayfasında yer alan 

Emniyet Genel Müdürlüğü
 Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı
 Necatibey Caddesi No:70 Çankaya/ANKARA
 E-Posta:ozgdenetim1@egm.gov.tr
 Telefon Rehberi;
 Santral: (0 312) 462 49 52          Dahili:24952
 Fax: (0312) 462 49 59

Adreslerine ihbar edebilirsiniz Kolay Gelsin.

 

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.