2018
02.17

5188 Sayılı Özel güvenlik kanununun çıkmasından bu yana gün geçtikçe Özel Güvenlik Görevlisi sayısı bir hayli artmaktadır. Sigorta şirketlerinin işletmelerde gereklilik olarak gördüğü ve  özellikle işletmelerde zorunlu özel güvenlik istihdam edilmesi yönünde kanun çıktıktan sonra ihtiyaç arttığı gibi özel güvenlik sayısı da haliyle arttı ve günümüzde bu sayı 1 milyonun üzerine çıktı. Aşağıda Emniyet müdürlüğü Özel Güvenlik şube müdürlüğü verileri yer almaktadır..

Hal böyle olunca rakamların artması beraberinde sorunları da getirdi bu iş üzerinde para kazanan işsiz vatandaşlara iş umudu olma vaadiyle ülkenin 4 bir yanında yüzlerce hatta binlerce kaçak özel güvenlik kursları ve özel güvenlik istihdam eden danışman veya taşeron firmaları çoğalmış oldu.

Hatta bu firmalar işi o kadar çok abarttı ki iş garantisi vermeye kadar götürdü. Kimliksiz özel güvenlik istihdam ettiler eğitim vermeden  işsiz insanları tecrübesiz, bilgisiz  ve yetkisiz bir şekilde kimlik çıkana kadar kaçak bir şekilde özel güvenlik olarak istihdam ederek gerek hukuki gerekse mali olarak mağdur etmekten kaçınmadılar bu kan emici yarasalar. Denetlemeler yapılıyor emniyet tarafından ama bu gibi firmaların sayılarının artmasına emniyet de yetişemez oldu.

Gelelim getirdiği bir diğer soruna özel güvenlik sayısının artması işletmeleri, işverenleri özel güvenlik istihdamında daha bir seçici olmaya yöneltmiş oldu piyasada kimlik kartını almış kişi çoğaldı bu sefer işletmeler tecrübe şartı, yaş şartı mezuniyet şartı gibi bir çok şart sundu ortaya hal böyle olunca her 3 özel güvenlikten biri işsiz kaldı özellikle işsiz kalarak tecrübesiz bir şekilde belirli bir yaşa gelip bu kimlik kartını çıkartan vatandaşlar daha çok mağdur oldular, çünkü işverenler tarafından tercih edilmediler. Onlara iş vaadinde bulunan sektörü ballandıra ballandıra anlatan güvenlik kurslarının anlattığı her şeyin koskoca bir yalandan ibaret olduğunu zamanla acı bir şekilde anlıyorlar, çünkü onların tek derdinin vatandaşın 3 kuruşta olsa kurs parasını almaktır ne yazık ki.

Bir çok iş bulamayan vatandaş mecburen merdiven altı taşeron firmaların kapısını çalmak zorunda kalıyor ve onlara  kötü şartlar düşük maaşlar ve ağır iş yükü yükleyerek haksız bir şekilde çalıştırılmaya başlanıyorlar uzun süredir işsiz kalan ve özel güvenlik kimliği çıkartmış belkide son parasını buna vermiş nice vatandaşımız mecbur kalıyor boynunu büküyor ve bu kan emici yarasaların hizmetinde çalışmaya başlıyorlar. 

Burada konu başlığında da belirttiğim gibi özel güvenlik sektörü işsiz kalanın yada herhangi bir işi olup ta yahu bende bir özel güvenlik kimliği çıkartayım da cebimde dursun ilerde işsiz kalırsam bu işi yaparım rahat iştir güzel iştir gibi düşünenleriniz varsa bir an önce bu düşünceden vazgeçmelidirler.

Sektör sizlerin düşündüğü gibi değil bu düşüncede olanlar sektörü çok daha dibe çekmekten başka bir şeye yaramamaktadır. ve bu düşünceyle mevcut işinden vazgeçenler gün geçtikçe daha da mağdur oluyorlar.
Özel güvenlik işini yapacak herkes bu işi kendisine bir meslek olarak görmeli ve severek yapmalıdır. Severek isteyerek yapılmayan zaruri olarak görülen her işte muvaffak olunması imkansızdır. Bence Hükümetimiz Özel Güvenlik kimliğini sertifikasını çıkartıp bu mesleği en az 2 yıl süre boyunca yapmayanların kimliklerini iptal etmelidir ve tekrardan eğitim şartı koşmalıdır zira bu işi geçici bir iş olarak görenler elenerek gerçekten meslek olarak gören ve bu işi severek yapmak isteyenlerin önü açılmış olacaktır.

 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.