2011
09.27

Özel Güvenlik sektörü günümüzde hızla artış gösteren bir güvenlik ve bir iş sektörüdür hatta o akadar büyümüştür ki özel güvenlik görevlilerinin toplumu yunana ordunu bile geçmiştir. bir çok insan bilmez bu konuyu ama özel güvenlik görevlileri valiliğin kendilere verdiği yetki ve 5188 sayılı özel güvenlik kanunu gereğince Görev yaptıkları alanlar içerisnde Adli olarak devlet memuru sayılmaktadırlar 657 sayılı kanuna tabidirler  yani bir polis memuruna verilen tüm yetkilere görev yerlerinde sahiptirler, ama halkımız bu konuda bilinçli olmadığından bilmemektedirler . daha önce de zaten bu konuyla ilgili bir takım yazılar yazmıştım özel güvenlik görevlilerini bu konudan dolayı nasıl muzdarip oldukları filan şimdi ben diyorum ki; meğer görev yerlerinde devlet memuru statüsüne sahip olan özel güvenlik görevlileri neden görevleri sebebiyle öldüklerinde devlet tarafından şehit sayılmıyorlar?  Bir polis memuru sırf üzerinde üniforma olduğu için bile ölünce şehit adledilirken kamu görevi yapan özel güvenlik görevlisi mensupları neden Devlet nazarında Şehit sıfatına konulmuyorlar bu yetkiyi devlet kendisi veriyor bir yerde görev yerinde ama şehit sayılmıyorlar bu çok yanlış bilirsiniz örnek verecek olursam.

İstanbul leventte Hsbc Bankası Yasa dışı el kaide terör örgütü  militanlarınca patlatılan bomba yüzünden o anda görev yapan 4 çzel güvenlik görevlisi görevini ifşa ederlerken acı bir şekilde can vermişlerdir.  Sonuçta onlarda kamu için güvenlik görevini sağlıyorlar ve yasa gereği bulundukları görev yerinde Memur statüsündeler ve görev yerlerinde polisle aynı yetkiye sahip kişiler vapurdan denize düşen bir polis memuru üzerinde sırf üniforması var diye şehit olarak naaşı kaldırılırken teröristlere kurban giden Özel Güvenlik görevlilileri şehit sayılmıyor. Bankalarda ölen güvenlik görevlileri şehit sayılmıyor yetkiyse yetki, kanunsa kanun bir farkları yok görev alanlarında nedeni bana öyle geliyorki devletin ölen Ö.G.G ardında bıraktığı ailesine maaş bağlamaktan kaçınması bu çok yanlış Özel güvenlikleri bu ülkede güvenlik alanında çok büyük bir yük sırtlanmışken kolluk kuvvetlerini bu8 kadar görevlerinde rahatlatmışken bu şekilde sadece normal bir işçiyle aynı statüde görülmesi yanlıştır.

Özel güvenlik görevlisinin haklarını savunan derneklere seleniyorum acaba bneden bu konuda sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte iş birliği yaparak hükümete meclise özel güvenliklerinin seslerini iletmiyor ben eminim Tüm özel güvenlik görevlileri bunda hem fikirdir. T.Ö.G.F neden bu konuda bir çalışma başlatmıyor hala anlamış değilim bu konuda haklarımızın aranması açısından  bir çalışma derhal başlatılmalı..

3 Yorum yazilmis

Yorum Yaz
  1. Allah katındaki şehitlik meselesini Allah bilir tam kesin hüküm bveremeyiz ama ben devlet nazarında olanını sormuştum bu dini yönden bakıldığında da memleketteki müslüman insanlara da hizmet vermiş oluyor

  2. Dini koruma icin mücadele eder halde bulunmadigi icin, allah katinda sehit sayilmaz. Allahu Âlim.

  3. haklısın ama burası turky

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.