2015
05.09

Öğrenci Yoklama Fişi

Okullarda ki Yoklama sistemini az çok bilirsiniz benim yaşımdakiler  özellikle 10 sene önce lise okuduğum zamanlar sınıf defteriyle birlikte sınıfa yukarıdaki resimde gördüğünüz öğrenci yoklam fişi gelirdi sınıfa giren öğretmen yada çoğu zaman öğretmende doldurmaz sınıf başkanı tarafından doldurulur ve öğretmen tarafından kontrol edilirse edilirdi.

sistem şu şekil gelmeyen öğrencilerin sınıf numaraları o dersin sütununa yazılırdı buradaysa burada değilse değil öğrenci bir ders dahi okula gelmese yarım gün okula gelmedi kabul edilerek yarım gün devamsız olarak olarak kayıtlara geçilirdi. Gün bitiminde ise öğrenci defteri sınıf başkanı tarafından artık yerine göre müdür veya müdür yardımcısının odasına götürülür ve sisteme o günün yoklamaları kaydedilir.

benim dönemimde diyelim ilk iki derse öğrenci girdi ilk iki ders başka hoca 3. ders öğrenci derse girmediğinde yoklamada yok yazılır. Öğretmen o öğrenci kendi dersinde olmadığı için sorumluluğu üstünden atar bir nevi Hatta dersin sonlarına doğru yoklama fişi çalınır muhtemelen ilk derslerde yok yazılan öğrenci tarafından yapılır bu  son ders de yeni fiş gelince son derste kim yoksa sadece onlar yok diye yazılır o fiş geçerli olurdu.

Benim merak ettiğim durum şu; Bir öğretmen derse geliyor kendinden önceki derse katılan bir öğrencinin kendisinin dersinde neden olmadığını hiç sorgulamazdı yok yazıp geçiyor sorumluluğu üstünden atıyor hiç düşünmüyormu bu çocuk neden yok dersten kaçmış nereye gitmiş yada başına bir iş mi geldi ailesinin haberi var mı? yada bu çocuğu kaçırdılar ailesi okulda biliyor vs vs bunu önemsemeyenlere ben öğretmen demem bu öğretmenlik değildir. öğretmenlik sadece ders anlatıp zamanını doldurup maaş almak değildir o çocuklar da yetişkin değil üniversite olsa tamam önemseme ama ortaokul ve lisede bu durum böyle. Liseye giden kardeşime sordum acaba 10 senede eğitim alanında ne değişti sizde de durum böylemi diye üstelik kendisi Anadolu lisesine gidiyor ne yazık ki durum aynı abi bizde de böyle dedi üzüldüm.

Bir ülkenin Eğitim sistemi eğitimci anlayışı hiç mi değişmez bir öğretmen için dersinde olmayan öğrenciyi bu çocuk nerede diye sorgulayıp müdür odasına inip bu çocuk gelmemiş müdürüm bunun ailesini arayalım yada sistemden velisinin numarasını verin ben arayıp sorayım ailesinin haberi olsun en azından bunlar çok mu zor şeyler ben anlamıyorum açıkçası bir öğrencinin durumu vaziyeti bu kadar mı önemsiz bu ülkede sonra çocuklarımız bonzai ye kötü işlere nasıl bulaşıyor diye soruyoruz aile okulda biliyor belki çocuğu bir yerlerde uyuşturucu kullanıyor aileler gözü kapalı devlet okullarına çocuklarını emanet edemeyecekler mi? Bizim çocujkluğumuz da böyleydi bizden öncede böyleymiş bizden sonrada niye böyle olsun

Hababam sınıfının bir sahnesi geldi aklıma ferit burada mı ferit kendisi kalkıp hocam ferit hastaymış diyor ve konu kapanıyor ne kadar gülünç değilmi yıl 1970ler günümüzde de aynı durum söz konusu yıl 2015 umarım artık bazı şeyler düzelir eğitim sisteminde …

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.