2017
06.27

Merhaba arkadaşlar size başımdan geçen komik bir olayı ve iPhone şarj olmama sebepleriyle ilgili çözümlerden bahsedeyim eğer İPhone cihazınız şarj olmuyorsa şarj yuvasına takınca temassızlık oluyorsa, yada şarj soketini yan tarafa bastırmadan şark olmuyorsa, veya iyice sıkı ve sert şekilde soketi ittirmeden şarj yuvasına şarj dolmuyorsa sanırım sizde benim yaklaşık 6 aydır yaşadığım komik mağduriyeti yaşıyorsunuz.  Çözümü ise çok basitmiş sonrada öğrendim.

Arkadaşlar güleceksiniz belki ama tam 6 ay uğraştım kablo en ufak oynamada şarj oluyordu iyice bastırıyordum hatta  soketi sağ tarafa doğru bastırınca anca şarj oluyordu gece yatmadan öyle sabitleyip öyle yatıyordum aksi halde şarj dolmuyordu hatta servisine götürmeyi filan düşündüm yedek telefonum yoktu veri yedeklemek filan zor geldi sonra öğrendim ki bu durumun başlıca nedeni meğer İphone’ların şarj yuvalarına toz dolmasından kaynaklanıyormuş. iyide dedim ben zaten bu ihtimali göz önünde bulundurarak her zaman şarj yuvasına üflüyordum dedim meğer üflemek çözüm değilmiş. Biriken tozlar yumak halinde veya kalıp halinde şarj yuvasını adeta mesken edinerek şarj soketini taktığımızda temas etmesini engelleyerek şarj olmasını engelliyormuş sert bir şekilde orada kalıplaşıp biriktiğinden çıkması da kolay değilmiş
Bir gün elime aldım iğneyi tıpkı aşağıdaki resimde ki gibi  

Yavaş bir şekilde şarj yuvasını zedelemeden sıkışan pislikleri çıkarmaya başladım inan çıkan yumak yumak tozlardan adeta utandım diyebilirim. Epey toz pislik çıkarttım oradan sanırım cebimize sokup çıkartmamız ve dışarıdan tozlar dolmuş Samsung cihazlarda ki gibi koruması da olmadığında tozlara çok açık oluyor  daha sonra şarj soketin yuvaya takar takmaz şarj olduğunu görmek beni adeta mutlu etti bu yazımı da benimle aynı problemi yaşayan varsa ilk önce bu soruna dikkat etmesi açısından yazayım dedim.
ayrıca aynı problem İphone ses çıkış yerinde hoperlör veya mikrofon kısmında da olabiliyor ses çıkışı cızırtılı filan geliyorsa aynı şeyleri ses çıkış ve hoperlör yuvasına da mikrofon yuvasına da uygulayabilirsiniz.

1 Yorum yazilmis

Yorum Yaz
  1. Teşekkürler. Aynı dediğiniz gibi toz birikmesi olmuş habire sıkıştırmışım kabloyu taktıkça resmen keçe olmuş. Temizledim sorun düzeldi Allah razı olsun.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.