2017
06.22

Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz metropellerde AVM ler insanların adeta uğrak yeri hatta bolca vakitlerini geçirdikleri yerlerden biri haliyle toplu bir kamu alanı olduğundan güvenlik zafiyeti söz konusu peki avm ler yeterince güvenli mi yoksa göstermelik mi güvenlik sağlanıyor bunlar doğrumu değil mi güvenlik seviyesi yeterince iyi değilse bunun sebepleri nelerdir bunlardan biraz bahsedeceğim sizlere.

Medya da bir takım haberler okudum bir gazeteci arkadaş avm güvenliklerini test etmek adına tüm avmleri gezmiş ve ve güvenlik seviyesini test etmiş değil gazeteci hatta bir vatandaş olarak bunu yapması çok doğaldır haber şu 
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1203472-iste-avmlerdeki-guvenlik-zafiyeti

Bir çok yerde zaafiyeti görmüş belirtmiş fakat  avm güvenliğinde bu güvenlik zaafiyetinin oluşmasında ki sebepleri de incelemekte fayda var.
Bilindiği üzere Avmler ticarethanelerdir bir nevi. İnsanlar alış veriş yaparlar güvenlik şart fakat müşteri memnuniyeti de şart oluyor. gerçek bir güvenlik sağlamak isteniyorsa bir kamusal alanda tıpkı hava limanlarında ki gibi bir güvenlik önlemi alınması şart hani şu insanların çokça rahatsız olduğu kemer çıkar şunun çıkart bunun çıkart laflarının döndüğü herkesin illallah ettiği fakat uluslar arası kanuna dayandığı ve mecbur olduğu için uygulandığı yerler bu şekil bir güvenlik avm de uygularsanız ancak %100 olmasa da %99 güvenlik sağlarsınız fakat bu sıkıntılı bir durumdur avm de bunu uygulamaya kalkarsanız şayet insanlar bir daha o avm ye bu kadar sıkı güvenlik önlemi olduğu için girmez yoksa ben zannetmiyorum özel güvenlik firmaları da bu tarz bir güvenlik sağlamaktan kaçınsın ama bu tarz bir güvenlik sağlanıyor diye müşteri kaybına sebep olunduğu vakit yani insanlar aranmamak için girmezse o avm ye avm yönetimleri bunu istemezler. Aslında her şey paraya ve ticarete bakar. ne olacak başka firmayı getirecekler müşterileri fazla sıkmayan  hal böyle olunca avm güvenliği tamamen caydırıcılıktan öteye gidemez gitmez elbette. Şuan istenilse bütün avm lere istenilen tehlikeli maddelerle çok rahat girilebilir. Çünkü yetirince kontrol yok, kontrol olursa müşteri memnuniyeti olmaz. Özel güvenlik hususunda da Türk toplumunda yeterince o bilinç yok açıkçası kavgalar gürültüler havalimanında bile bunları ben bizzat yaşadım orada çalıştığım zamanlar.  Aranmak ister istemez herkesi rahatsız ediyor fakat bilincinde olan insanlar bilir ki bu kontroller onların güvenliği için yapılmakta tamam sen tehlikeli biri olmayabilirsin ama haliyle bu kimsenin alnında yazmaz.

ya insanlarda tamamen güvenlik bilinci yerleşecek yada avm ler müşteri memnuniyetini bir kenara bırakıp güvenliği ön plana çıkaracaklar yada tıpkı havalimanları gibi avmlere de katı kural kanun devlet tarafından getirilecek ki güvenlik tam anlamıyla sağlansın bütün avmlerde bu uygulandığı vakit insanlar ister istemez bunu kabullenecekler. Şöyle de bir durum var avm yönetimi dükkan sahipleri çok sıkı güvenlik kontrolü istemezler fakat avm içerisinde  bu sıkı aramanın olmaması neticesinde tehlikeli bir olay meydana geldiğinde özel güvenliği çok rahat suçlarlar güvenlik uyuyor mu? bakmamış mı? nasıl girerler bu şekilde gibi suçlu ve günah keçisi her yerde olduğu gibi yine özel güvenlik görevlileri olur ne yazık ki. Ben avm de çalıştığım zamanlarda avm patronu gelip yahu zaten az kişi giriyor bir de siz kaçırmayın insanlar rahat bırakın derdi ama bir sıkıntı olsa ben eminim bu adam nasıl bu kadar rahat girdi diye beni suçlayacaktı.

Burada asıl belirtmek istediğim husus  AVM yönetimi ve müşteriler ya müşteri memnuniyetini bir kenara bırakacaklar güvenlik bilinciyle hareket edecekler  ya da olası bir sıkıntıda özel güvenliği suçlamayıp bu duruma sebep aslında biraz da bizi diyerek kabullenecekler. olmadı bu devran böyle devam edecek başımıza bir işler gele gele insanlar bilinçlenecek ve güvenlik konusunun ne kadar önemli bir konu olduğunu öğrenecekler.
Yüzde yüz güvenliğin olduğu yerde  yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlanmaz.

 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.