2018
03.25

2016 yılından beri var olan ama son zamanlarda da BTK’nın açıklamalarıyla da gündeme gelen insanların farklı network üzerinden İnternet’e çıkış yapıp BTK(Bilgi Teknolojileri Kurumu) tarafından engellenen sitelere giriş yapabildiği  VPN konusunda yapılan engellemeler aslında neyi kapsayabilir, nedir? Kısaca bunu açıklayacağım sizlere…

Öncelikle bilmeyenler için fazla teknik terime girmeden ve örneklerle VPN Nedir?  açıklayayım;
VPN, Virtual Private Network’ün kısaltılmasıdır yani (Sanal Özel Ağ) bu uzakta ki kendi servis sağlayıcınızda kendi iç ağınızda bulunmayan başka bir ağa belirli port numaralarından çıkış yaparak o ağ üzerinden internete çıkış yapılmasıdır. örneğin modeminizde ki wifi şifresini hem bilgisayarınıza  hemde telefonunuza giriş yaparak bağlandığınızda ortak bir ağ kurmuş olursunuz hem telefonunuz hemde bilgisayarınız ağnı ağ üzerinden internete çıkış yapmış olur.

 
VPN ile uzaktaki bir İnternet sağlayıcısına belirli protokollerle  bağlanarak tıpkı o ağdaymışsınız gibi İnternet’e çıkış yapabilirsiniz. İnsanların çoğu bunu piyasada bulunan çeşitli hazır vpn programlarıyla yapmaktalar. Bu programlar sizleri kendi sunucularına kolay bir şekilde bağlayarak sizi İnternet’e çıkış yaptırmaktalar.

BTK tarafından bir web sitesi engellendiğinde bizim ana servis sağlayıcılarımıza bildirilerek o firmalardan hizmet alan vatandaşların girmesi engellenebiliyor ancak  BTK şu x siteyi engelleyin diye karar çıkatıyor. Telekom, Turkcell, Wodafone, Avea  Turk net biri Adsl vs gibi Adsl veya telefon üzerinden İnternet hizmeti aldığınız firmalar sizin bu sitelere girmenizi engelleyebiliyor fakat yabancı servis sağlayıcılarına Türkiye müdehale edemediği için  yabancılar bizim tarafımızdan engellenen bütün web sitelerine rahatlıkla giriş yapabiliyorlar.

işte tam da burada VPN uygulamaları devreye giriyor. Kendilerine bir çok ülkede açmış oldukları sunucular üzerinden sizlere telefon veya bilgisayarlarınıza yüklettikleri programlar ile o yabancı sunucular üzerinden belirledikleri portlar  İnternet’e çıkış yapmanızı sağlatarak engelli web sitelerine girmenizi sağlıyorlar  piyasada bir çok bu hizmeti veren vpn firması var 
hotspot shield, freevpn, freelan, opnevpn vs vs 
BTK’nın açıklamış olduğu VPN engellemesi aslında bu bilinen vpn programlarına ait sunucu adreslerinin engellenmesini kapsamaktadır. bu programların hangi sunucular üzerinden insanları internete bağladıkları biliniyor o sunucuların ip adresleri herşeyleri belli BTK bu sunucuları engelleyerek vatandaşların kullandıkları vpn programlarını etkisiz hale getirmektedir.

VPN engellenmesi sadece vpn uygulamalarının engellenmesinden ibarettir.

VPN yapılmasının engellenmesi durumu sadece vpn hizmeti veren uygulamaların engellenmesinden ibaret olabileceğini söyleyebilirim aksi mümkün değildir. VPN yapmak sadece bu uygulamalar ile mümkün değildir, çünkü hiçbir uygulamaya ihtiyaç duymadan da sadece Windows’un kendi içinde yapabileceğiniz bir kaç değişiklikle bile başka bir sunucuya vpn yapabilirsiniz. Daha önce ki dökümanlarım da anlattım basit bir şekilde;

https://www.serdarselvili.com.tr/windows-8-8-1de-pptpvpn-server-kurulumu.html

Firmalar yabancı ortaklarına işbirliği yaptığı firmalara kendi uluslararası ülkelerde bulunan sunucularına hep bu Vpn sayesinde bağlantı kurarak aynı Network üzerinden işlemler yapılmaktadır. bilgisayarımıza yüklediğimiz programlar telefonlarımıza yüklediğimiz bütün uygulamalar aslında vpn gibi belirli port numalarını kullanarak kendi servislerine çıkış yapmaktalar belirli portlara izin verilere belirli  portların engellenmesi demek bu bütün uygulamaların programların çalışmaması demektir ve ülkede internet bitme noktasına gelir bu yüzden vpn in engellenmesi mümkün değildir herkes bilinen vpn portları vardır bunlar devlet tarafından engellense desek istediğimiz port üzerinden vpn yapmakta münkün o yüzden vpn in engellenmesi söz konusu olamaz arkadaşlar.

Vpn uygulamalarının engellenmesi durumu nasıl aşılabilir? Bunu aslında  bütün vatandaşlar yapabilirler. Yurt dışında satılan ucuz bir Vds, Vps, Dedicated benzeri bir sunucu kiralayarak, kiraladıkları bu sunucu üzerinden Vpn portunu, protokolünü açıp gerekli izinleri vererek çok rahat o sunucu üzerinden yine çıkış yapıp engelli siteleri aşmaları mümkün olabiliyor.Hatta bunu yapan hazır Openvpn’e ait Vpn Server yazılımları bile mevcut uğraşmıyorsunuz. Hem Windows hem de Linux üzerine kolay bir şekilde kurup yararlanabilirsiniz.

Burada benim kısaca bahsetmek istediğim yanlış anlaşılabilecek bir algıyı düzeltmektir. VPN in engellenmesi mümkün değildir. BTK’nın Vpn engellenmesinden kast ettiği ve yapabileceği sadece vpn hizmeti veren programları engellemektir. Ötesi olamaz
VPN’in komple engellenmesi ancak kuzey kore gibi sadece kendi iç networkun’un kullanılmasına izin veren kesinlikle başka yabancı web sitelerine girmeyi kapatan ülkeler tarafından yapılabilir çünkü onlar bütün İnternet portlarını dış dünyaya kapatıp koskoca ülkeyi sadece kendi belirledikleri kendi iç adreslerine yönlendirmektedir şükür ülkemizdeki İnternetin durumu daha o hale gelmedi umarım gelmez de.
bu konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz umarım açıklayıcı olmuştur. 

 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.