2017
08.30

Geçtiğimiz Günlerde Bir otel odasında Cinayete kurban giden Vatan Şaşmaz Tüm sevenlerini yasa boğmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet sevenlerine sabır diliyorum. Bilindiği üzere Cinayet otel odasında eski mankenlerden Filiz Aker tarafından Bulundurma ruhsatlı silahla işlendiği ortaya çıkmıştı herkesin aklına bulundurma ruhsatlı silah nasıl taşınabiliyor ? ve otele nasıl giriyor? sorusu takılmıştır detaylarıyla konuyu inceleyelim.

 

Bulundurma ruhsatı olan bir silahı izinsiz taşıyan kişi için 6136 Sayılı ateşli silahlar, bıçaklar ve diğer kesici aletler kanununa göre  1 ile 3 yıl hapis cezası gerektiren bir cazası vardır. Merhum şaşmazı öldüren kişi dışarıda herhangi bir emniyet kontrolüne yakalanmayıp otele gelmektedir. cinayetin işlendiği otele baktığımızda müşterilerin bagajlarının kontrol edildiği X-Ray cihazının bulunduğunu gözlemlemekteyiz. Filiz Aker eğer silahı çantasına koyduysa Otele girerken mutlaka çantası özel güvenlik görevlisi tarafından  X-ray cihazına koydurulup kontrol edilmesi gerekirdi.

Eğer şahsın çantasını kontrolünün sağlanması amacıyla x-ray cihazına koydurmadılarsa  burada bir ihmal yer almaktadır. Şayet cihaza koydurduktan sonra cihazda silahı x-ray operatörlüğü yapan güvenlik görevlisi farketmediyse bu daha büyük bir ihmal olmaktadır, çünkü x-ray chazına oturan güvenlik görevlileri gerçekten çok iyi bir eğitimden geçirilmesi ve çok pratik yapılması sonucunda o cihaza oturup kontrol yapmaları gerekmektedir.  Bugün baktığımda Havalimanı haricinde hiç bir x-ray bulunduran projede ki çalışanların bu yetkinliğe sahip olduklarını düşünmüyorum açıkçası özellikle Avm’ler de ki  ve Otel güvenliğinde çalışan görevlilerin ve firmaların bu konuda pek hassas olduklarını düşünmüyorum bunu şuradan anlıyoruz

Bir kontrol noktasında normalde 4 kişi bulunması gerekirken hem x-ray başına hemde kapı dedektörünün başına 1 veya 2 kişi koyulmasından anlamaktayız özellikle bir kişinin koyulması çok kötüdür çünkü x-ray operatörü tamamen ekrana odaklanıp başka hiçbir şeyle ilgilenmemesi gerek eğer farklı bir işle ilgileniyor veya ondan 2 ş bir den yapılması isteniyorsa dikkat dağınıklığı meydana gelip çantada var olan silahı gözden kaçırmış olabiliyor. cinayetin işlendiği otel için demiyorum ama Düşünün tek kişi kontrol noktasında bulunuyorsa bu kişi üst aramaya mı odaklanacak yoksa x-ray ekranına mı? Burada hata güvenlik görevlisinden çok onu o şekilde kontrol noktasına koyan Güvenlik firmalarının yöneticilerinde ki bilinçsizlik ve tecrübesizliktir Özel güvenlik işi herkesin yapabileceği bir iş değildir. Gerçekten bu işte tecrübe sağlamış bilinçli kişilerce yapılması gerekir özellikle yöneticilik.
Gelelim Özel güvenlik diyelim ki silahı fark etti ve ondan sonra yapılması gereken aşamalar nelerdir.
İşletme talimatlarına göre değişmektedir kişi işletme ruhsatlı Silahları muhafazaya alarak otele öyle girişini sağlamaktadır kimiside ruhsat kontrolü yaparak kaydının tutup gönderilmektedir.
benim naçizane fikrim görevli polis memuru olmadığı sürece otel müşterilerinin taşıma ruhsatları olsa dahi otel içerisinde bulunduğu sürece kilitli bir dolapta silahın muhafaza edilip çift kilitli dolaplarda kilidin birinin müşteriye öbürünün işletmede kalacak şekilde muhafaza edilmesi sağlanmalıdır.

Güvenlik görevlisi x-ray de veya üst aramasında Fark etti silahı. öncelikle güvenlik tedbirini alıp silahın ruhsatının olup olmaması sorulmalıdır derhal.  Şahıs taşıma ruhsatını gösterirse şayet örnek taşıma ruhsatı şu şekildir;

Bu belgeyi şahsın kimliğiyle birlikte kontrol ettikten sonra yukarıda anlattığım işlemler uygulanabilmekte özellikte bu belge de de tarih kısımları kontrol edilmesi gerekmektedir şayet ruhsatlı silahlar belirli tarihlerde geçerlidir 5 yıl gibi dolarsa taşıma ruhsatı geçersiz sayılmaktadır bu durumda  Güvenlik görevlisi  tarafından  varsa Güvenlik yöneticisine haber verilip olayın en yakın kolluğa bildirilmesi gerekmektedir.
Şahıs kontrol edildiğinde size bulundurma ruhsatını gösterdi diyelim Bulundurma ruhsatı da Aşağıda ki  gibidir;

Bulundurma ruhsatı bulunan silahlar kesinlikte taşınarak kullanılamaz bir yerden bir yere nakil edilirlerken bile kullanıma hazır olarak değil emniyetten düzenlenen nakil belgesiyle birlikte  silah sökülü bir şekilde nakledilmesi gerekmektedir silah kullanılır vaziyette ve nakil belgesi yoksa ve işletmenin kontrollerinde şahıs size bu belgeyi gösterdiyse bu durumda da  güvenlik yöneticisine durum bildirilerek durumu en yakın kolluğa tutanak tutularak  haber verip işlem yapılması sağlatılmalıdır. Nitekim bu cinayette de kullanılan silah bulundurma ruhsatı olan bir silahmış ihmallerden belki en büyüğü de bu kontrolün bu işlemlerin yapılmaması olabilir.
Daha önce ki yazım da da belirttiğim gibi; 
https://www.serdarselvili.com.tr/yuzde-yuz-guvenlik-mi-yoksa-yuzde-yuz-musteri-memnuniyeti-mi.html

işletmelerin çoğu maalesef müşteri memnuniyeti için özel güvenlik uygulamalarını tam olarak uygulamaya biliyor bu da ihmal zincirlerinden biri olabiliyor işte. İşletme sahibi Güvenlik görevlisine aman evladım müşterileri fazla sıkma, çok sık arama, çok kontrol etme onlar şöyledir böyledir diyerek güvenlik görevlisinin işini doğru yapması engelleniyor ama bir sorun çıktığında bir olay olduğunda güvenlik görevlisine bunları diyenler kenara çekilerek güvenlik görevlisini suçlamaktalar. Özel Güvenlik işinin cilvelerinden biride budur.

Sonuca gelecek olursak yukarıda bahsettiğim her konunun düzgün yapılmaması Vatan Şaşmaz cinayetinin ihmallerinden olması kuvvetle muhtemeldir.
Bu tarz elim Durumların yaşanmaması için Güvenlik görevlisinden, Yöneticisine, güvenlik şirketine ve işletme sahibine kadar herkes üstüne düşen vazifeyi yerine getirmelidir. 

1 Yorum yazilmis

Yorum Yaz
  1. Serdarcım yazın harika kanayan yaraya parmak basmışsın devamını dilerim

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.