2018
08.30

 

Kendi Başımdan geçen bir olayı anlatacağım sizlere çalışırken telefonum çaldı “0850” ile başlayan bir numara çağrı merkezinden aranıyormuş gibi arandım direk adımı soyadımı söyledi Türk telekom yetkilisymiş gibi serdar bey internetinizin sözleşmesi bitmiş yenilemeniz gerek dedi biliyorum taahütümün bitmesine daha 1 sene var ben tarihleri takip eden birisiyim.  telefondaki bayana bitmesine daha 1 sene olduğunu olduğunu söyledim bunun karşısında bayan bana

Beyefendi Türk telekom ile olan sözleşmeniz bitmiş o sizin dediğiniz paketinizin süresi sözleşme başka bir şey dedi oradan anladım zaten yenilememiz lazım dedi bana 2 seçenek sunuyor ama sunduğu seçeneklerden biri Türkcell süperonline ile ilgili ne alakaysa neyse bana paket bilgilerinden bahsetti sözleşme yenilemeniz tamamen güvenli vs dedi  hatta 2 gün geçmiş bugün akşam 5 e kadar yenilemezseniz 149 tl bedel yansıtılacak dedi dedim 2 gün ücreti neyse o ödenir dedim 2 gün veya 1 ay farketmiyor bu ücret kesilecek diyerek aceleye getirerek oltalarına takılmamı beklediler sözleşmenizi evinize göndereceğiz imzalayacaksınız geri göndereceksiniz vs vs. tabi kendisini savdım başımdan akşam 4 de yine arayacağız dediler ne arayan oldu ne sorun ? çünkü uyandığımı farkettiler ve bu olayı araştırdığımda dolandırıcılığın detaylarını öğrenmiş oldum.
Bu şahıslar sadece Türk telekom değil D-Smart, digitürk, Tttnet , Turkcell, Vodafone vs gibi bir çok Telekomünikasyon firması adını vererek arıyorlarmış. Ya çalışanların müşteri bilgilerini dışarıya sızdırması veya illegal yollarla elde ettikleri müşteri bilgisi datalarını kullanarak sizlerin belli başlı bilgilerinizi biliyorlar ve güven kazanmak için tıpkı o firmaların çağrı merkezlerinden arıyorlarmış gibi davranarak  vatandaşlara taahütleri bitmese bile sözleşme evraklarını göndereceğiz adı altında kargo ücreti dolandırıcılığı veya kurdukları paravan bayiliklerle sizleri yeni paketlere geçirerek haksız para elde etmiş oluyorlar.

bu konuda dikkatli olunması için yapmanız gerekenler sizler kendi taahüt sürelerinizi bilmeniz gerekiyor çağrı merkezlerini kendiniz arayarak bunu öğrenebilirsiniz ardından bu firmaların çağrı merkezi telefon numaraları bellidir. örneğin TürkTelekomun 444 0 375 gibi bu yöntemle arandığınızda kendiniz arayarak yenileme yapmak istediğinizi veya bu firmaların bayilerine giderek bu işlemi yapınız kesinlikle telefondan aranarak yenileme işlemini yapmaya kalkmayınız. Mutlaka bu firmaların çağrı merkezi numaralarından kendiniz arayın. Sözleşmeniz bitse bile herhangi bir ceza-i işlem uygulanmaz sadece indirimli kullanıyorsanız indirimli kullanım hakkınız biter ve indirimsiz kullanırsınız o da ne kadar süre kullandıysanız o kadar fark ödersiniz yani 149 tl değil. Bu konuda bilinçsiz vatandaşları kandırarak ağlarına düşürmekteler bu düzenbazlar .
Sadece telekomünikasyon alanından değil gerek banka gerek diğer satış kanallarından telefondan alışverişlere pek güvenmeyip bu durumlarda bu firmaları arayarak kendiniz bu işlemi yapın gün geçtikçe dolandırıcılarda yöntemlerini artırmakta vatandaşlar olarak her daim bilinçlenmeliyiz zaten bu konuda da emniyet ve diğer kolluk kuvvetlerinin de sürekli olarark sms bilgilendirmeleri bize gelmekte.
iyi günler…

Yorumlara Kapali.