2020
01.27

Öncelikle hayvanseverler tarafından linç yemeden  sizleri sinirlenmeden önce  detaylarını açıklayacağımı belirteyim 🙂  biliyorsunuz sosyal medyanında aracılığıyla eskiye nazaran insanlar sokak hayvanları konusunda çok daha bilinçlendi sokaklarda kedi evleri kedi köpek mamaları bulunuyor kapı önlerinde kaplarda sular vs vs ama bunlar gerçekten çok iyi ama gözlemlerime dayanarak söylemeliyim ki beraberinde bir takım sorunları da getirmiş bulunuyor.

Eskiden insanlar bu kadar bilinçli değildi fakat sokaklarda insalardan kaçan, insanlara yaklaşamayan hayvanları görürdük çoğumuzu çöp konteynırına çöp atarken korkuttukları da olmuştur aniden çöpten yemek arayan kedinin korkudan üstümüze fırlaması gibi şimdi dikkat ettiyseniz bu tarz şeylere rastlayamamıyoruz. Sebebi hayvanların önüne yemek su koyulduğu için artık çok nadir aç kalınca çöpten yemek arıyor veya doğalarında ki gibi avlanıyorlar. Diyeceksiniz ne güzel işte ama tüm bunların beraberinde getirdiği sorunlarda var.

İnsanların devamlı olarak sevmesi sonucunda ev hayvanları gibi insana alışan onlardan kaçmayan hayvanlar malesef ki bir çok tehlikeye maruz kalmaktadırlar öncelikle onlara zarar veren kötü niyetli insanlar başta olmak üzere trafikte onları farketmeyen yada farkedemeyen araçlardan yine gözlemlerime dayanarak söylemeliyim ki eskiye nazaran hayvanlara karşı bilincin arttığını görmemle birlikte ne yazık ki hayvanlara işkencenin ve sokaklarda araçlar tarafından ezilerek ölen hayvanların sayısı da arttı çok sık rastlar hatta bir çoğuna şahit bile oldum hatta bu yazıyı yazmam ve bu çıkarımlarda bulunmama da gözümün önünde bir araçtan kaçmadığı için ezilerek ölen bir kedi sebep oldu. Korkmuyorlar kaçmıyorlar bu da onları tehlikelerin hedefi haline getiriyor. 

Kesinlikle yazdıklarım yanlış anlaşılmasın ben hayvanların beslenmesine karşı değilim kendimde besliyorum hatta bunu destekliyorum ve bundan mutluluk duyuyorum Ama gerek sivil toplum kuruluşları gerekse bizler bu hayvanların bu tehlikelerin hedefi haline gelmemesi için farklı başka çözümler üretmeliyiz daha fazla barınak daha fazla doğal yaşam alanı ve daha fazla sahiplenmenin artması gibi.

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.