2020
10.02

Bilindiği üzere tün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Virüsü ile birlikte pandemi süreci ve bu pandemi sürecinde tüm ülkeler bu süreçte bir çok sektörde bir takım önemli önlemler almaya başladı bu önlemler arasında sağlık sektörünün yanı sıra ekonomi de önemli ölçüde etkilendiği için  hem finansal kuruluşların, hem de vatandaşların bireysel olarak finansal önlemleri oldu bu süreçte özellikle finansal anlamda  dijitalleşme çok daha fazla önplana çıktı, sebebi ise nakit paranın virüs taşıyıcılığı ve finansal araçların aslında tümüyle bulaş özelliği taşıyabileceği öngürüldü ve bu dijitalleşmeyi  pandemi sürecinde , olması gereken dijitalleşen finansal hareketliliğe,  kurum ve devletlerinde yönlendirmesiyle vatandaşların talebi bir hayli arttığı görüldü. Peki ilerde bu süreç bittiğinde bu edindiğimiz alışkanlılar arasında finansal alışkanlıklarımızdan neler bize miras kalacak kısaca derlemek istedim biz aslında istemesekte bu bu sürecten bizlere çok şey miras kalmış olacak bunlar neler olabilir?

  • Yaptığımız tüm alışverişlerde  genelde nakit para kullanan kişiler olsak bile pandemi sürecinde edindiğimiz temassız kartlar ve mobil ödeme sistemlerine istemsizce elimiz gidecek ve bunları kullanmaya devam edeceğiz.
  • Daha önce avm ve marketlerden tüm alışverişlerimizi yapıyor olsak bile pandemi sürecinde öncelik verdiğimiz e-ticaret uyuglamalarına alışmış olacağız ve tüm ihtiyaçlarımızı e-ticaret üzerinden gerçekleştireceğiz.
  • Yaptıracağımız bütün sigortaların poliçelerinin teminatlarında  covid-19 veya bulaşıcı hastalık desteğinin olup olmadığına dair poliçeye baktığımızda gözümüz gidecek hatta bunu acentelerden özellikle talep edeceğiz ve bunu teminatlarına ekleyen sigortaları tercih edeceğiz.
  • Bankalara girdiğimizde mutlaka temassız kart ve mobil bankacılık bilgilierimizi talepedeceğiz. 
  • Tüm alım, satım işlemlerimizi mutlaka hem güvenlik hem de pandemi sürecinden kalan alışkanlıklarımızdan dolayı havale ve eft yollarını tercih edeceğiz nakit para alışverişinden uzak duracağız.
  • Hiç ilgisi alakası olmayan insanlar bile dijital kripto para birimlerine (bitcoin, etheryum vb.) merak salacak ve sanal cüzdan oluşturayım dursun kenarda diyecek bu alışkanlıktan yok geleceğe bir öngörü olarak değerlendirilecek.
  • Döviz ve değerli maden yatırımları maddi olarak değil yine dijital ortamlarda alım satımı daha da yaygınlaşacak.
  • Gelecek öngörülerek tüm kurumlar fizki nakit yönetimlerini dijital nakit yönetime kaydırabilir ve bu noktalarda görevli kişiler fiziksel işlemlerden çok dijital olarak yönetimde görevlendirilebilirler.

Yukarıda belirttiğim maddeler tamamen benim kişisel düşünce,fikir ve öngörülerime dayanmaktadır bu maddeler artırılabilir ben kısaca belirttim. bütün doğal afetlerde alınan tecbirler gibi pandemi sürecinde de finansal tedbirler bütün dünyanın bundan sonraki atacağı her adımda belirleyici rol oynayacaktır.

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.