2017
09.19

Özel Güvenlik görevlisinin görevini bilmesi ve  uygulamasında ki belki en önemli hususlardan biriside onun dışarıya karşı sağladığı caydırıcılık etkisidir. İyi bir caydırıcı etkiye sahip olmak;  yapılan görevi bir nevi kendi açısından da, korumakla görevli olduğu kişi ya da mekan açısından da güvenceye sağlamaktır. Peki özel güvenlik görevlisinin iyi bir caydırıcı özelliğe sahip olması için neler yapması gerekir biraz onlardan bahsedeyim;

Kötü niyetli kimseler bilinmektedir ki yapacakları eylem öncesi eylemde bulunacağı yer hakkında plan ve keşif yapmaktadır gerçekleştirilen planlı  suç eylemlerini incelediğiniz de  eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişilerin mutlaka belirli süre zarfında eylemi gerçekleştirecekleri yer hakkında keşif yapıp bilgi toplamışlardır ve ondan sonra harekete geçmişlerdir. olay sonrası incelemelerde hep bu tespit edilmiştir.
Bizler yani özel güvenlik görevlileri kötü niyetli kimselerin keşifleri sırasında işlerini zorlaştırmalıyız, bunu alacağımız önlem caydırıcılıkla sağlayabiliriz ancak gerekli caydırıcılığı sağladığımız takdirde eyleme geçecek kişiler bizim bu tavrımız neticesinde bu planlarından vazgeçeceklerdir.
Kılık kıyafet ve teçhizat;

Bir güvenlik görevlisinin duruşu kılık kıyafetinin düzgünlüğü çok önemlidir. üzerindeki teçhizatların eksiksiz tam oluşu kıyafetinin ütüsüne kadar önemlidir. Şimdi diyeceksiniz belki kılık kıyafetle ne alakası var sen benim görevi yapışıma bak vs  olay o kadar basit değil empati yapalım bir güvenlik görevlisi düşünün ki kılık kıyafeti  bozuk kirli pespaye bir şekilde ütüsüz teçhizatlarını tam taşımayan bir güvenlik görevlisine  baktığınızda düşüneceğiniz şey şudur yahu bunun kendine hayrı yok ki koruduğu yere olsun bu adam kılık kıyafetinde böyle düzensiz biriyse zaten koruduğu yer de Allaha emanettir diye düşünmez misiniz? Kullanmak ve üstünüzde taşımakla yükümlü olduğunuz jop kelepçe silah vs üzerinizde değilse de bu adam işini önemsemiyor intibası uyanır insanlarda bu sebeplerden mutlaka teçhizatımız tam ve kılık kıyafetimiz ütülü ayakkabılarımız boyalı ve düzenli olmalıdır bu kötü niyetki kişilere caydırcı olduğu gibi koruduğunuz kişi yada kuruma karşıda güven duygusu verir.
Şüpheci ve Dikkatli Olmak;

Görev yaptığımız yerde bir çok hususa şüpheci yaklaşmalıyız aşırıya kaçmadan tabi ki Güvenlik görevlisi  görev yaptığı yerde olaylara ve insanlara normal insanların bakış açısıyla bakmamalı şüphe duyarak ve her ihtimali göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalı kötü niyetli kimseler özel güvenlik görevlisinin dikkatini de keşif esnasında ölçebilir örnek veriyorum keşif yaparken beni fark etti mi? Hal hareketimi sorguladı mı? Bırakılan şüpheli paketlere karşı duyarlı mı diye devamlı olarak bir test etme içerisine girebilir. Ta ki zayıf halkanızı bulana kadar örneğin ben bir yere valiz bıraktım ama 5 saat oldu kimse bu ne arıyor burada demedi gibi bu kadar zaman fark edilmiyorsa ben buraya bomba da bırakırım der adam yada mekanın her yerini dolaştım herkesin girmediği yerlere girdim güvenlik görevlisi burada ne işin var bile demedi  beni fark etmedi bile diyebilir.
Görev esnasında ciddi tavır sergilemek ve Ketum olmak;

Görev esnasında her daim ciddi tavır sergilemeliyiz bunu katı olmayla karıştırmayalım iş konusunda ciddi duruşumuzu sergilemeliyiz görev esnasında laylaylom bir vaziyette gayri ciddi tavırlar, hareketler sergileyen bir özel güvenlik görevlisinde caydırıcılığın C si bulunmaz dışarıdan bakan kötü niyetli kimseler tama bu adam geyik bir adam bu nu alt etmek hiç de zor olmaz diye düşünür. Ayrıca görev esnasında diyalogda bulunduğumuz kişilerle çok yüz göz olunmamalı ciddiyetimizi korumalıyız. Çünkü  keşif yapan kötü niyetli kimseler güvenlik görevlilerine dost gibi görünüp muhabbete girerek güven kazanmaya çalışırlar ve laf kalabalığında korumakla görevli olunan kurum, şahıs ve yapılan iş hakkında bilgi almaya çalışabilirler bu konuda ketum olmalıyız. Kötü niyetli kimseler siin güveninizi kazanmak için sizi öven yaklaşımlar sergileyebilirler örnek verecek olursak
Güvenlik abi sizinde işiniz zor aldığınız paraya göre tehlikeli işiniz işte sen şöyle iyi adamsın böyle yakışıklısın sen daha iyi işlere layıksın diyerek gururunuzu okşayıcı cümlelerle sizin güveninizi sağlamaya çalışabilirler bu kişilere fazla kulak asmayıp ketum olup gayet seviyeli ve mesafeli bir şekilde yaklaşırsanız gayet düzgün bir caydırıcılık sergilemiş olursunuz. Güvenlik görevlisi akıllı çıktı kandıramadım diyeceklerdir.
Görevi en doğru bir şekilde gerçekleştirmek;

Her daim görevinizi en doğru bir şekilde odaklanarak yaparsanız sizi keşif sırasında izleyen suç işleyecek kişilere karşı etkin bir caydırıcılık sağlamış olacaksınız umursamayarak ve eksik bir şekilde görev ifa etmeniz neticesinde karşı tarafa imkan tanımış olacaksınız devriyeyse devriye  saatte bir devriye atılacaksa mutlaka atılmalı nöbetse nöbet, gözlemse gözlem bunlar çok önemlidir izlendiğinizde doğru bir şekilde görevinizi yapmanız dikkatinizi ve işinize verdiğini önemi gösterecek ve etkin caydırıcılık sağlayacaktır.
Rutinden Kaçınmak;

Görevimizi yaparken her zaman rutinden kaçınmalıyız görevimizi rutin bir şekilde hep aynı vakitlerde yapmamız işimizin açıklarının öğrenilmesine sebep olacaktır. Görev yerimize keşif yapan kötü niyetli kimseler rutini takip ederek de eyleme geçecektir örneğin Güvenlik görevlileri hep aynı saatte devriye atıyorsa   her gün hep saat 12:00 da devriye atılıyorsa bunu öğrenen kişiler o saat diliminin dışında eylemini gerçekleştirecektir. hep aynı saatte nöbet değiştiriyorsak veya hep aynı saatte yemek yiyorsak bu saatlerde eylem hazırlığına geçecektir ama bizler rutinin dışına çıkarsak kötü niyetli kimselerin plan yapmasının önüne geçeceğiz bizler farklı farklı saatlerde hep devriye atıyorsak belirli bir plan yapamayacaktık hep aynı saatte yemek yiyorsak ve bunun saatlerini değiştirirsek  bizi yemek yediğimiz vakit gafil avlayamayacaklardır. Hep aynı saatte nöbet değişimi yapıyorsak ki nöbet değişimleri en savunmasız zamanlar olabilir çoğu projede hatta bir filmde vardı hapishaneden kaçacak bir kişi hep rutini takip etmekteydi. Rutin dışı hareket etmek caydırıcı etkiye sahiptir. 
Şahsi sorunların işe yansıması
şahsi ailevi veya pskolojik sorunlarımız var sa bunları mutlaka yöneticilerimize söylemeliyiz gerekirse o şekilde göreve çıkmamalıyız çünkü yapacağımız dalgınlık ve dikkatsizlikler sonucu ağır dururmlarar bizleri sokabilir bu durum caydırıcılık açısından olumsuz yansımalara sebep olabilir.
Arkadaşlar kısaca caydırıcılık hususunda bir kaç hassas noktaya değindim detaylarıyla zamanla bu konu altına yazacağım 

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.