2017
09.08

 

Özel güvenlik Mesleğini yapan arkadaşların kendilerini nasıl bu meslekte daha yetkin kılabilecekleri ve geliştirebilecekleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Özel Güvenlik işini gerçekten meslek olarak gören, mesleğini seven ve bu işte kendisini geliştirmek ve uzun süre bu işi yapacak olan arkadaşlaradır tavsiyelerim bu işi geçici bir iş olarak gören önemsemeyen arkadaşların okumasına bile gerek yok neler yapabiliriz anlatayım. Bu işi yapacak arkadaşların ekstra olarak kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Ben uzun yıllar bu sektörde yer alan bir kişi olarak  kendi fikrim belirteyim özel güvenlik kurslarında alınana eğitimin yeterli olduğunu düşünmüyorum.

YAKIN DÖVÜŞ VE SAVUNMA EĞİTİMİ

Özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımın görevleri sırasında karşılaşabilecekleri şiddet olaylarına karşı öncelikle kendilerini savunmaları gerekmektedir. İyi bir Özel Güvenlik görevlisi önce kendisini savunmalı ki koruduğu kişi ya da kurumu savunabilmeli karşılaşılan şiddet olayında ilk olarak kendileri bertaraf olurlarsa korumakla yükümlü oldukları zaten bertaraf olmuş demektir bu sebepten savunma sporlarının eğitimleerinin verildiği karate, tekvando vb. Sporların öğretildiği kurslarda çok detaylı olmasa da eğitim almaları karşılaşacakları şiddet içerikli durumlarla başa çıkmalarında onlara fayda sağlayacaktır ve iş başvurularında da iyi bir referans olacaktır.

ETKİLİ İLETİŞİM EĞİTİMİ

Özel güvenlik görevlilerinin görev alanları görev yaptıkları bir çok projede insanlarla iletişim halinde oldukları aşikardır Avm’ler, Bankalar, Havalimanları bunlara örnektir. İyi iletişim gücüne sahip bir özel güvenlik görevlisi karşılaştığı bir çok sıkıntılı durumda sadece konuşarak ve ikna yeteneğini kullanarak bile bir çok sorunu çözebilir. Çalışılan projelerde ise insanlarla güçlü ve olumlu diyalog kurmaları özellikle insana hitap eden satış sektörünün olduğu yerlerde insanları kazanmalarını sağlayacaktır bu da firma sahipleri tarafından onlara olumlu geri dönüşlere sebep olabilir müşteri önemlidir. ve müşterinin ilk karşısına çıkan da özel güvenlik görevlileridir onların hem güvenini sağlayıp hemde etkili iletişimleri sayesinde müşteriyi memnun etmeleri işveren tarafından da olumlu karşılanacaktır bunlar hep artı puandır. Etkili iletişim kurslarından kısa bir eğitim ile mesleğinizi de belirterek sizlerin doğru iletişim yollarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

ELEKTRONİK  GÜVENLİK DONANIMLARI EĞİTİMİ

Özel Güvenlik temel eğitimlerinde elektronik güvenlik sistemleri hakkında detaylı eğitimler verilmiyor malesef sadece tanıtılıyor üstün körü anlatılıyor ve geçiliyor.  Kurumların çoğu projeye göre bu eğitimleri vermekte örneğin havalimanlarında çalışanlar x-ray eğitimine mutlaka tabi tutulurlar. Özel güvenlik kurslarında bu eğitimler verilmez ve çok önemli bir eğitimdir bir çok projede giriş kontrol noktası bulunmakta ve buralarda x-ray, kapı tipi metal dedektör ve el tipi metal dedektörleri bulunmakta Her özel güvenlik görevlisi mutlaka x-ray operatörlüğü eğitimi ve diğer elektronik güvenlik sistemleri hakkında eğitim almalıdır. el tipi dedektörle nasıl üst araması yapılır kapı tipi metal dedektöründe kontrol nasıl yapılır mutlaka öğrenmesi gerekmektedir. ayrıca otomasyon eğitimi Kapalı devre kontrolü dediğimi CCTV  otomasyon eğitimi almalıdır bu eğitimler çalışılan projelerde çalışanları öne çıkarmaktadır ve bu eğitimlerden alacakları sertifikalar CV lerinde onları iş başvurularında  öne çıkaracaktır. çünkü sıradan bir güvenlik görevlisi değil elektronik güvenlik sistemleri hakkında bilgi sahibi donanımlı bir güvenlik görevlisi yapacaktır. Bunlarında kursları mevcuttur.

SİLAH VE ATIŞ EĞİTİMİ

Silahlı Özel Güvenlik kimliğine sahip özel Güvenlik görevlileri sertifika alırken bu eğitime ve her yıl emniyet tarafından hizmet içi atış eğitimine tabi tutulmaktadır fakat 1 sene uzun bir zaman olabilir bu konuda devamlı bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar poligonlarda boş vakitlerinde giderek atışlar yapabilir ve poligonlarda atış eğitmenleri tarafındanda atışın inceliklerini öğrenerek bilgilerini her daim taze tutabilirler. 

AKADEMİK ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİMİ

Özel güvenlik görevlisi olma şartlarında Silahsız için ilköğretim Silahlı için ise en az lise mezunu şartı gerekmektedir aksi takdirde Güvenlik görevlisi kimliğine sahip olamıyorsunuz. Lise ve ilköğretim mezunu olmak kimlik almak için yeterli olsa da bu alanda kariyer yapmak için yeterli malesef değildir Emniyet’in aldığı yeni karara göre 15 ve daha fazla Özel güvenlik istihdam eden şirketler en az önlisans mezunu güvenlik sorumlusu bulundurmak zorunda yani bu işte şef amir  ve özel güvenlik yöneticisi olmak isteyen arkadaşlar en az önlisans veya lisans mezunu olmadırlar. Artık firmalar emniyetin kararına göre bu şartlara haiz Güvenlik görevlilerini sorumlu yapacaklarından  sadece güvenlik kimliğine sahip olmaktan çok daha fazlası olmalıdır ve artık zorunluluk haline gelmektedir Özel güvenlik görevlisi arkadaşlar çalıştıkları için örgün olarark akademik eğitim alamayacaklarından Açık öğretimden bu eğitimlerini tamamlayabilirler Açık öğretim programlarında 2 yıllık Özel güvenlik önlisans bölümü de yer almaktadır.  ya da herhangi bir lisans ya da önlisans bölümünü bitirebilirsiniz kariyer yapmak istiyorsanız bu şartlara haiz  olmanız artık şart.

İLKYARDIM EĞİTİMİ

Çalıştığımız projelerde olası bir ilk yardım müdehalesi gerektiren dururmlarda ilk olarak yardım istenen kişiler biz olacağımız için ilk yardım konusunda bilgi sahibi olmamızda şarttır her ne kadar bu eğitim özel güvenlik eğitim kurslarında verilse de yine yeterli değil bana göre  detaylı olarak bu eğitimi alıp Sağlık bakanlığının düzenlediği ilk yardım teorik ve pratik sınavlarına katılarak  ilk yardımcı kimlik belgesini almamız bizim yararımıza olacaktır. Sadece iş için değil gündelik hayatımızda ve ailemizde bir sorun vuku bulduğunda yine ilk müdehale de bulunacak kişiler yine bizleriz ilk yardım hayat kurtarır ve her zaman bize fayda sağlayacaktır. iş yerlerinde artık her 10 kişiden birisinin bu kimliğe sahip olma şartıda bulunduğundan CV nizde yer alması sizi iş başvurularında öne çıkartacak bir etkendir. 

Daha bir çok örnek eğitimler yazılabilir ben başlıcalarını burada belirttim bu işi severek uzun yıllar yapmak istiyorsanız bu eğitimlerle kendinizi geliştirmeniz sizin faydanıza olacaktır.
Tabi bu işi gerçekten meslek olarak görüyorsanız.

 

 

2 Yorum yazilmis

Yorum Yaz
  1. rica ederim yararlı olduysa ne mutlu

  2. Güzel öneriler teşekkürler.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.