2022
05.15

Akrabalar arasında, Arkadaşlar arasında veya herhangi bir toplulukta konu bulamayınca insanlar konuyu daha fazla kişilleştirmeye ve birbirlerine bir takım srular sormaya başlarlar bunlardan en fazla sorulanlarda genelde  Ne zaman Evleniyorsun? Askere ne zaman gidiyorsun? Çocuk ne zaman? derslerin nasıl? Vs. gibi sorular çok fazla gündeme geliyor bu meclislerde. Ben bu yazımda ne zaman Evleniyorsun? Sorusunu yorumlayacağım biraz da kendimden cevaplar vereceğim.

Yukarıda bahsettiğim sorular bence nezaketsiz sorulardır herkesin seve seve cevap veremeyeceği sorulara cevap beklemek aslında nezaketsizlik mesela hastaneye gidene de neyin var denmez belki özel ürolojik bir problemide olabilir ve bunu sizinle paylaşmak istemiyor da olabilir. Kısmet olmamıştır evlenmemiştir, kişinin kişisel tercihidir evlenmek istemiyordur kafasına uygun birini bulamamıştır evlenmemiştir, her şeyi geçtim belki parası yoktur evlenmeyebilir. bunu bir eksiklik olarak görmüyordur sizin gibi belki. Anlayacağınız bir çok cevabı olabilir bu soruların. Bu soruları genellikle kendinde cevabı olan kişilerin sorması da ayrı bir garip evlenmemiş birisi bir başkasına neden evlenmiyorsun? Sorusunu sormaz mesela, henüz çocuğu olmamış bir çift çocuk ne zaman? Sorusunu sormaz, veya torunu henüz olmamış bir kocakarı başka bir kocakarıya bu soruyu sormaz insanlar kendinde olmayanları genelde başkalarına sormuyor çünkü.

Asıl sorun şu ki kendinde cevabı olanlar neden sorma ihtiyacı oluyor mesela genellikle yeni evli çiftler çok soruyor evlendikten sonra başı göğe ermiş çok büyük bir başarı elde etmiş atomu parçalamışcasına soruyor eee evlilik ne zaman ulan sen daha yeni evlendin hayırdır demek  istiyor insan kısmet olmadı diyince de acıyan gözlerle teselli verircesine inşallah olur olur kısmet takma kafana dermişcesine yahu zaten ben kafaya takmıyorum ki bunu benden fazla sizler kafaya takıyorsunuz benim evlenmememe 🙂  

instagram’da, Sosyal medyada fotoğraflarda, storylerde sizler gibi evlenmiş olmak için evlenenlerin evlneip başı göğe erenlerin aile baskısıyla veya sırf yaşı geldi diye evlenenlerin çok mutluyuz havası vererek paylaştığınız ama evin içinde fırtınaların koptuğu huzursuzluğun gırla gittiği bir evliliği olsun istemediği için de evlenmemiş olabilir değil mi? İnsanlara bunu inandırmaya çalışmanız veya sizin nezaketsizliğinizi yaparak insanlar sizin yüzünüze bunları vurmuyor diye de bilinmiyor zannetmeyin komik duruma düşürüyorsunuz kendinizi. Gerçekten mutlu olanları tenzih ediyorum tabi okuyup evet ben bu kesimin içindeyim diyorsanız şöyle düşünün kendinize bakın bence değilsiniz onlar belli zaten.

Özellikle çevremdekileri evlilerin çoğuna baktığımda aslında evlenmemesi gereken kişiler veya mutsuz fakat mutluluk taklidi yapan insanlar olduğunu görüyorum. Hal böyle olunca da neden mutsuz bir ömür geçireyim ya da sırf size evet şu tarihte evleniyorum demek için neden evleneyim elbette evlilik kutsal güzel bir şey ama bu en doğru kişiyle olmalı yoksa bende sizler gibi storylerde mutluluk resimleri atıp mutsuz bir evlilik yapmak için neden evleneyim. Evet evleneceğim fakat bu sizlerinkisi gibi değil en doğru kişiyle olacak veya hiç olmayacak bu benim bileceğim bir meseledir veya benim gibi düşünenlerin bileceği bir meseledir. 

Sanırım bu hususta tam bir açıklama yaptığımı düşünüyorum. Teşekkür ederim. 

 

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.