2017
11.13

Merhabalar Son baharda planladığım yıllık iznimden kalan 1 Haftalık iznimi kardeşimle birlikte Makedonya ya giderek  geçirmek istedim. Kısaca bu yazımda sizlere Makedonya’da yaşadıklarım, gittiğim, gezdiğim gördüğüm yerleri ve ilginç bulduğum noktalardan bahsedeceğim ufak çaplı Makedonya rehberi gibi düşünün umarım olası bir kaçamak yapmak istediğinizde bu yazım sizlere yardımcı olur.

Bildiğiniz üzere Balkanların ve Avrupa’nın kalbi konumunda bulundan Makedonya ya gitmek için vize zorunluluğu yok. Sadece pasaport ile hava yolu vasıtasıyla geçiş yapabiliyorsunuz. Bu dururm açıkçası vize işlemleri ile uğraşmamak açısından da bana avantajlı geldi gitmeye karar vermem konusunda hemde büyük büyük atalarımın çok eskiden Osmanlının balkan topraklarını kaybettiği sıralarda Üsküp yani orada ki adıyla Skopje den Türkiye’ye  göç ettiğini biliyordum.  5 günlük bir gezi ayarladım pazartesinden cumartesi gecesine kadar. 

Pazartesi Günü  Skopje(Üsküp) de bulunan “Aleksander The Great” Havalimanı’na iniş yaptım Sabah 8:30 da çıktım oraya Makedonya Yerel saati ile Sabah  8:00 da vardım. Totalde yaklaşık 1 saat 45 dk uçak yolculuğu Sürüyor Türkiye ile Makedonya arasında  2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktı yani Makedonya 2 saat Türkiye’den daha geri de Havalimanından şehir merkezine gitmek için konaklayacağınız otelin shuttle servisi olabiliyor 20€ alıyorlar isterseniz taksiciler şehir merkezine 20 € Karşılığı bırakıyor. Ya da Havalimanın dan belirli saatlerde  şehir merkezinde ki belirli duraklara bırakan “Vardar Express” isimli otobüs firması bulunmakta geliş kapısının hemen dibinde durağı bulunuyor ve Havalimanı içerisinde bilet ofisi veya otobüs içinde şoför kişi başı size 175 Makedonya dinarı karşılığı bilet kesebiliyorlar. Türk parasıyla Yaklaşık 13 TL ye tekabül etmekte.  5 Kişi filansanız 20 €  Karşılığı taksi tutmak daha avantajlı gibi biz 2 kişi olduğumuzda Vardar express i tercih ettik  Bu otobüs 4 farklı duraktan geçmektedir Üsküp Merkeze en yakın durak ise Holiday inn Otelinin bulunduğu ve otel ismiyle aynı durak ismi bulunan son durakta inmeniz gerekmekte. Zaten Şoförler gerek ingilizce gerekse çat pat Türkçe olarak size bilgi verebiliyorlar benim denk geldiğim şoför ise gerçekten bana çok yardımcı oldu yolculuk boyunca bir çok bilgi veriyor adeta Turist rehberi gibi yarım yamalak Türkçe de bilmekte çok sıcak kanlı davranıyorlar. Son duraktan 5 dk kadar yürüdüğünüzde yukarıda resmini paylaştığım Skopje meydanına ulaşabilirsiniz.

Hemen yanında Vardar nehri  tüm ihtişamıyla yer almaktadır. Yazımın başında eklediğim  Foto Skopje meydanı aşağıda yer alan foto ise Vardar nehri kıyısı ve üstünde bulundan 3 köprüden biri olan taş köprü  yer almaktadır. 

Skopje Meydandan Köprü’nün öbür tarafına geçtiğiniz de Türk esintilerinin yer aldığı dükkanlar ve Türklerin çoğunlukta bulunduğu mahalleye geleceksiniz. Burada herkes olmasa da esnafların bir kısmı Türkçe çok konuşamasa da Türkçe konuştuğunuzda anlayabiliyorlar tabi konuşabilenler de var.

Üsküpte ne yenir Ne içilir derseniz. 

Öncelikle Old Bazar yani eski pazar Türk yoğunluklu bir çarşı burada  Kahvaltı edeyim diyorsanız hamur işlerini tadayım vs Börekçiler Var Zaten Burek yazmakta gayet güzel lezzetli börek ve poğaça çeşitleri yer almakta açıkçası beğendim öğle vakti ise Old Bazar (Eski Pazar)  diğer Makedonya’nın yerlerine göre çok daha ucuz bir bölge ve en azından dana eti yediğiniz konusunda şüphe duymazsınız.  Öğlen Vakti Yemek için bir restoranta girdik ismi Türkçe idi zaten Türkçe Dükkan isimleri epey fazla. menude yazanlardan pek anlamadım açıkçası köfte ye Qufte yazdıklarından çözdüm ve birisi orada yerken Garsona gösterdim Qufte Qebap mış adı  porsiyonları Türkiye’de ki restorantlara göre gerçekten çok büyük ve doyurucu olması şaşırttı  10 Adet büyük köftte dilimi ve patates pilavla birlikte resmen tepeleme dolu bir tabak getirdiler 🙂 çok doyurucuydu hatta zor bitirdim diyebilirim. Fiyatı çok yüksek beklerken şaşırtıcı bir fiyat geldi 100  makedon Dinarı dediler yani 7,30 TL ye denk geliyor ki Türkiye’de bu fiyata asla yiyemezsiniz ve 4 tane küçük köfte koyarlar yeme içme hem ucuz hemde çok doyurucuydu gerçekten. daha sonra ki günlerde aynı yerden çorba yemek istedim Çorbe VIÇI yazmaktaydı menüde  şansa denemek için çorba vıçı istedim vıçı dana demekmiş sonradan öğrendim keşfederek öğrenmek daha çok hoşuma gidiyor. Et suyuna et parçaları bulunan bir çorba,  çorba kasesinde değil de gerçekten büyük  dolu bir yemek tabağında getirdiler gerçekten leziz bir şeydi tek tabak benim gibi yiyici bir adamı doyurduğuna göre siz şişersiniz 🙂 getirdikleri ekmek ise epey çok ve büyük dilimli ekmekler getirmekteler burada dikkatimi bir şey çekti ne ekmekler çok pişmiş ne de gevrek adı verdikleri simitler resmen beyaz kızarmış görüntüsü olmayan beyaz bir şekilde veriyorlar herhalde tarzları böyle Gullash dedikleri et yemeklerini ve Bizde ki güveçe benzer güveç yemeği yer almakta bu güveç zaten harika  bomba bir şey bir de üstüne köfte koyarak resmen parça tesirli bir hale getiriyorlar çıldırırsınız. 
Fiyatlar ise gayet makul Türkiye’ye nazaran. Yemek seçimlerinizi Old Bazardan yana kullanmanız sizin lehinize olacaktır.
her yerde balkanlara has Trileçe tatlısını  bulabilirsiniz 50 dinara gerçekten harika yapıyorlar. 

Üsküp(Skopje) de Kafe Pub ve eğlence mekanları

Üsküp Şehir merkezinde ve çevresinde  Vardar Nehrinin kıyısında bir çok mekan bulunmakta  merkeze en yakın mekanlar her yerde olduğu gibi burada da biraz tuzlu içlere doğru tuzu azalmakta ilk olarak Üsküp meydanından sağa sola dağılan yürüyüş yollarından birinde bulunan bir kafeye girdim kahve vs. içtim bir çok kafede ücretsiz wifi bulunmakta . sıcak olarak kahve çeşitleri soğuk her türlü içecek mevcut  fiyatlar normal demleme  demleme Çay malesef yok bazı yerlerde sallama çay bulunmakta Demleme çay içmek isterseniz ve benim gibi nargile sever birisiyseniz Üsküp’te nargile içmek için Yukarıda bahsettiğim Türkçlerin Yoğun olduğu Old Bazar ın yakınında Balkan üniversitesinin arkasında bir çok nargile kafe  yer almakta ve Demleme çay bulup Türkçe şarkılar eşliğinde Çayınızı nargilenizi yudumlayabilirsiniz . Balkan üniversitesinde Türkiye’den çok öğrenci yer aldığı ve Genelde orada ki Türk öğrencilerin bu mekanlarda takıldığını öğrendim ve Tükçe Konuşan insan sayısı gerçekten çok fazla burada kafeler de çalışan garsonlar Türk öğrencileri genelde. Ve kafeler genç yaşlı ayrımı yapılmıyor bir kefede çok yaşlı ve çok genç insanlar bir arada oturabiliyor bizde durum farklı, kafelerde yaşını başını almış amcaları göremesin genelde kıraathanelerde olurlar  orada fark etmiyor her mekanda her yaştan insan yer alıyor. 
Alkol almak isterseniz Bu old bazarda çok fazla mekan göremedim ama üsküpün merkeze yakın bölgelerinde müzikli kafe tarzı mekanlar yer almakta 2 mekanda yer aldım makedonca yazan merkez bar anlamına gelen bir bar ve piezza liberta adında başka bir yere gittim alkol gerçekten çok ucuz özellikle biradan bahsedecek olursak 50 cl  açık bardak bira hesapladığımda makedonya dinarı karşılığı 3-4 TL ye gelmekte Türkiye’de 14-15 TL den aşağıya bir fiyat bulamazsınız  3 bira ortaya meze çerez  vs toplam 30 35 tl gibi bir para verip rahatlıkla kalkabilyorsunuz her yerde fiyatlar aynı hemen hemen gece klübüne hiç gitmedim ama Vardar nehrinin kıyısında midnight club, club venue,  club vulcan gibi ünlü clubları yer almakta ve oldukça kalabalık ve canlı saat 12 den sonra gidin erken kimseyi bulamıyorsunuz çünkü kısaca yeme içme gayet uygun diyebiliriz. ve salsa ya çok meraklılar bir çok mekanda gençlerin çılgınlar gibi salsa yaptıklarını gördüm 

Makedonya ‘da Sosyal Hayat  ve Genel Gözlemlerim

Nüfus oldukça düşük olduğundan sokaklar caddeler gerçekten çok sesiz ve sakin toplamda 2 milyon insan yaşamakta ve sokaklar yeşillik ağaç bir hayli fazla ve gerçekten Makedonlar Kültürlü ve anlayışlı kuralcı insanlar yaya geçidine adımını attığınızda bütün arabaların aniden durup size yol verdiğine şahit olabilirsiniz ben gerçekten çok şaşırmıştım beklemiyordum ben yaya geçidinde arabaların geçip gitmesine ve yolun boşaldıktan sonra geçmeyi beklerken tüm araçların durmasına şaşırdım Türkiye’yi kötülemek gibi olmasın kesinlikle ama bizde malesef durum böyle değil ve bu bilinçte şoförler yok. Ülke geneli varlıklı bir ülke değil Makedonya’da  araçları baz aldığımızda lüks arabalarla çok nadir karşılaşıyorsunuz trafikte genelde orta halli ve çok eski püskü araçları kullanıyorlar. Toplu taşıma araçları 2 katlı olanlar normal otobüslere nazaran daha yeni gibi ama genelde çok eski mercedes e 302 ler var düşünün eskiliği 90 larda kullanıyorduk biz o otobüsleri iett de zira evlerde öyle çok lüks evler görmedim çoğunluk bahçeli tek tük siteler yer almakta biraz daha zenginlerin oturduğu Yugoslavya esintileri yer almakta insanlarda fark ediliyor. Açıkçası gece veya gündüz sokaklarda tinerci ve baliciye  veya bonzai komasına girenlere rastlamıyorsunuz sadece old bazar kısmında Müslüman dua okuyarak dilenen dilenciler yer almakta Makedonların çoğunluk olduğu kısımlarda o da yok polis çok az çevrede bir sabahları trafiği düzenlerken  gördüm bir de bazı genel yerlerde devriye noktasında beklerken.  ve bazı önemli devlet binalarında gördüm. suç oranı epey düşük olacak ki Bankalarda ve Avm’ler de Güvenlik görevlisi yok buna çok şaşırmıştım. 
Genelde az insandan çok verim alma fikri benimsenmiş olacak ki koskoca kafelere veya restoranlara tek bir kişi bakmakta Türk dükkanlarında durum farklı ama makedonlarınkinde böyle müşterilerinde bunlardan rahatsız olmaması garibime gitti insanlar hizmet için beklerken asla homurdanmıyorlar nerede kaldı bu garson diye gayet anlayışla bekliyorlar ben homurdanmıştım geç geldiği için mesela, düşünün 1 kişi hem masaları topluyor hem sipariş hazırlıyor hemde kasaya bakıyor çoğu yerde böyle gecenin bir vakti kadınlar rahat rahat sokaklarda dolaşabiliyor  Yüksek sesle müzik açıp arabada dolaşan ve sağa sola laf atan ve kavga edenlere de rastlamadım. ekonomik  Çok gelişmemiş ülke olduğundan vergi olayı çok önemli sakız alsanız fiş fatura kesiyorlar gerçekten her yerden ve herkes aynı tip slip barkodlu fişi kesmekte Türk Dükkanlarda pek fiş olayına denk gelmedim 🙂 ve şaşırmadım da 
Bakkal dükkanı gibi her yerde kumarhaneler bulunmakta fiş veya coin alınmadan sadece Makedon dinarı kullanarak çalıştırabilirsiniz. Özellikle slot makinaları  ayrıca bizde ki Bim ve A101 marketleri gibi ucuz ürünlerin yer aldığı “Kam” adında marketler yer almaktadır tavsiyem buradan alışveriş yapın gerçekten ucuzluğu ve çeşitliliği hissedeceksiniz 
ülkede Arnavut, Sırp, Türkler ve Makedonlar yaşamakta ve sorunsuz kardeş kardeş geçinmekteler tüm halklar bu çok güzel bir şey
şehir resmen bir heykel müzesi gibi devlet yememiş içmemiş her şeyin heykelini yaptırmış zaten şehrin ortasında koskocaman büyük İskender heykeli ve yüzlerce devletin ileri gelenlerinin heykelleri yer almaktadır adeta antik şehir gibi  ve gece özellikle ışıklı görsel bir harika şehrin göbeğinde devamlı çala klasik müzik ile romantizmin doruğuna varabilirsiniz.

Makedonya’da Ulaşım.

Üsküp şehir otogarından bir çok yere otobüs kalkmakta otogar berbat durumda özellikle tuvalete filan girmeyi sakın düşünmeyin derim şehirler arası  Otobüsler çok eski Otobüslerde muavin yer almamakta burada şoför her şeyi tek başına halletmekte. Otobüslerde bizde ki gibi çay kek muhabbeti yok tangur tungur gidiyorsunuz biletler mesafelere göre bizdekilerden çok az düşük Toplu taşıma ücretleri epey düşük ama gerçekten Makedonca’yı biliyor olmanız gerek kiril Alfebesiyle yer almakta her durak ve İngilizce hiçbir ibare yok o yüzden şehir içi gezmelerde toplu taşımayı korkudan tercih etmedim derdimi anlatamam farklı yere giderim diye Türkçe ve İngilizce bilen yok şoförlerden şehirler arası bilet fiyatlarında oynama kurnazlık olmuyor gönlünüz rahat olsun gelelim taksilere
Taksiler evet bu konu işte çok önemli  kızacaklar belki ama taksiciler her yerde mi aynı olur diyeceğim hepsi için demiyorum tabi  öncelikle kısa mesafeli yerlere gideceksiniz kesinlikle ne kadar gider gibi bir kelime kullanmayın normalinden çok fazla fiyat çekip taksi metre açmadan götürüyorlar daha sonra aynı yolu taksimetreyle gittiğinizde anlıyorsunuz ki çok daha ucuz muş direk geçip taksi metre açtırın derin ve kontrol edin taksi metre çok hızlı artıyorsa işin için bir kurnazlık var taksiden uzaklaşın derin gece tarifesi açıyor sanırım.
Belli Başlı yerlere Üsküp merkezden gidiş taksi fiyatlarını yazacağım. fazlasını vermeyin 
Üsküp Merkezden.
Havalimanı = 900 MKD
Matka kanyon = 500-600 MKD 
vodna Tepesi = 600 MKD 

ortalamam fiyatlar bunlar eğer uzak şehir dışı vs sebeplerden taksi metre açmazlarsa fiyatları sorun ve bunlardan fazla isterlerse başka taksiciye gidin veya pazarlık yapın sizlere Bir Tek Türkler pazarlık yapıyor ben bir şirketim vs gibi şeyler söyleyebilirler ki bana söylediler kulak asmayın o zaman taksi metre aç şirketsen fiş ver vs  diyebilirsiniz Taksi metreleri Fiş kesmekte örnek fotoğraf göstereyim size;

Taksicilere eyvallahınız olmasın ve kazıklanmamanız adına bunları diyorum ben mesela otele ilk sorma gafletinde bulundum 150 mkd dedi ama sonra aynı yere taksi metre açtırdığımda 110 mkd verdim kazıklandığımı orada anladım Zaten Skopje(Üsküp) ün her yerine çok rahat yürüyerek gidebilirsiniz
Önemli: Kesinlikle hiç bir işleminiz de Euro kullanmayın kur farkından ve küsüratlardan kazıklanırsınız size euro soranlara da Makedonya dinarı verebileceğinizi söyleyin ve  paranızı ise tavsiyem türk parası veya euro yu Makedon dinarına çevireceksiniz her yerde halk bankaası var türk bankası olarak oradan uygun kurdan çevirebilirsiniz exchange ofisleri her yerde var ama kuru düşükten bozmaktalar tavsiye etmem.

Makedonya’da Gittiğim Güzel Yerler 

Matka Kanyonu;

Gerçekten eşsiz doğa güzelliğinin yer aldığı muhteşem bir yer hatta Makedonya’da ki bana göre en güzel yerlerden birisi diyebilirim doğa manzarası kartpstallık resmen aaşğıda bir kaç fotoğrafı atayım sizlere 

 

Matka Kanyonuna isterseniz  60 Numara Toplu Taşıma aracıyla gidebilirsiniz biraz uzakta indirmekte 10 15 dk kadar yürüyerek gidebilirsiniz 50 dinara fia gidiyorlarmış ben yeri tam bilmediğimden sorun yaşamamak adına taksi kullandım Taksiler 600 Makedon dinarı almaktalar yol epey var 30 dk ya yakın gidiyorsunuz. büyük bir yer ama toplamda 1 saatte yürüyerek gezebilirsiniz içeride kilise kafe restorantlar var ilgilenirseniz güzel bir baraj ve göl oksijenden nefesiniz açılıyor adeta. 

Üsküp(skopje) Kalesi

Üsküp merkezde yer alan bu tarihi kaleye gitmek çok kolay merkezde Old pazarın solunda Balkan üniversitesinin tam karşısında kime sorsanız nasıl gideceğini söyler size ve yürüyerek merkezden çok rahat gidersiniz giriş ücretsizdir benim gittiğim zaman tadilat vardı ama yine geziliyor bir kaç fotoğraf da kale için ekleyeyim sizlere;

Vodno (Dağı) Tepesi ve Millennium Cross

Şehir merkezine yakın olan Vodno tepesi tüm Üsküp’ü tepeden görmenizi sağlayacak bir yükseklikte ve çok soğuk bilginize tepeye toplu taşıma yok maalesef mecbur taksiye bineceksiniz 600-700 Makedon dinarına taksiler götürmekteler. belirli bir yere kadar çıkabilen taksiler sizi orada bırakıp az ilerde dağın tepesine teleferikle çıkılabilen yere kadar götürmekte  dağın tepesine teleferikle çıkmak için 100 makedon dinarı karşılığında bilet almanız gerekmektedir isteyenler bisikletlerle de çıkıp tepeden aşağıya cross yapılmakta  tepede aynı zamanda devasa büyüklükte ışıklı millennium cross dedikleri Milenyum haçı  yer almakta bütün şehirden bu haç çok rahatlıkla gözükmektedir. aynı yere yakın Vodno da güzel bir köy daha yer almaktadır isterseniz oraya da gidebilirsiniz.

 

Ohrid :

Ohride gitmenizi tavsiye ederim Üsküp otogarından 600 makedon dinarı karşılığından yaklaşık 3,5 – 4 saat süren otobüs yolculuğu sonrası ohrid otogarından yürüyerek veya taksiyle giderek ohrid merkeze varıyorsunuz ohrid de de Türk esintilerine çok rahat rastlayabilirsiniz. Tarihi eski kiliseler büyük ohrid gölü ve sahili ni görebilirsiniz. Büyük bir şehir gördüğüm kadarıyla çarşısında Türk Dükkanları çok sahilleri kumsal ve plajları da yer alan şehir en az üsküp kadar gelişmiş bir kent günü birlik değilde en az 2 gününüzü ayırmanız lazım buraya 

Manastır Bitola Ve Şehir Müzesi

Manastır; Makedonya da ki adıyla Bitola  şehrine yine Skopje (Üsküp) den şehirler arası otobüslerle yaklaşık 4 saat süren bir yolculukla gidebilirsiniz manastır otogarında inip 200 metre kadar yürüdükten sonra karşınıza bitola şehir müzesi gelecek yani bu şehir müzesi Osmanlı’da ki manastır askeri idadisi yani Atatürk’ün 1899 yılında eğitim gördüğü Askeri idadi mektebi müzenin içerisinde Atatürk için ayrılmış anı odası bulunmakta çeşitli eşyalar Atatürk’ün askeri üniforması ve çeşitli şiltler hatıra defteri ve büstü yer almaktadır Şansıma Tam 10 Kasım Atamızın ölüm yıl dönümünü Okuduğu askeri lisede anma şerefine nail oldum. Anı  defterini doldurdum. Duygulu anlar yaşadım. Şehir müzesine girmek için 120 Makedon Dinarı gibi bir ücret ödüyorsunuz  şehir müzesinde diğer odalarda arkeolojik buluntular ve eski manastırda ki komitacılara ait eşya silah ve onların hikayeleri yer almakta diğer odalarında  ise resim ve heykel sergisi yer almaktadır.
şehir müzesinden çıktığınızda dışarıda eski tank ve havan toplarını göreceksiniz sol tarafında sağ tarafında ise Bitola merkeze giden yürüş yolu dükkanlar göreceksiniz daha sonra toıpkı üsküpte ki gibi bitola da da old bazar yer almakta ama bu sefer Türk varlığı pek yok manastırın köylerinden de bahsediyorlar hatta elveda Rumeli dizisi manastır Bitola’nın köylerinden birinde çekildiği bilinmekte güzel bir balkan şehri diyebiliriz mutlaka gidilmesi gereken.

Makedonya’da Konaklama

Benim tavsiyem booking veya hotels gibi yerlerden en uygun yorumları olan otelleri tercih etmeniz fakat çok ucuz olsun isterseniz günlüğü 10 € ya hosteller var ranzalarda kalıyorsunuz sadece yatma için kullanıyor ortak kullanım alanları mevcut banyo vs gibi aynı odada tanımadığın insanlarla yatacaksın hostelleri tavsiye etmiyorum güvenlik ve hijyen açısından oteller biraz daha pahalı ama en azından temiz ve güvenli lüks otel kesinlikle tercih etmeyin sonuçta gezi için gidiyorsunuz oda kahvaltı yeterli  olmalı boşa masraf edersiniz 5 yıldızlı otel için sonuçta tatil köyüne gitmiyorsunuz amacınız gezmekse he gezmek yeni yerler keşfetmek değilse Makedonya’yı sırf otelde geçirmek için gelmek yanlış 

Gezimin büyük çoğunluğunu Skopje yani Usküp’te geçirdim kendi yaşadıklarımı elimden geldiğinde anlattım aklıma geldikçe bu yazıyı düzenleyip ekleyeceğim umarım faydası olur sizlere… 

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.