2017
05.20

Benim gibi nerelisin sorusuna İstanbulluyum diyenlerin sıkça karşılaştığı sorulardan biridir aslında “onu anladık da aslen nerelisin?” “Baban nereli ?” Deden nereli ? Doğma büyüme buralı mısın?
herkes İstanbulluyum diyor  İstanbullu olamazsın vs. vs. gibi uzayan giden sorulara maruz kalabiliyoruz çoğu zaman. Ne kadar sinir bozucu değil mi? peki şimdi sorulması yada empoze edilmesi gereken bir durum var bir insan gerçekten İstanbullu olamaz mı gerek? İstanbullular kimlerdir?

Ben İstanbulluyum  İstanbul’da doğdum büyüdüm hatta dedem de İstanbul’da doğmuş büyümüş iken göğsümü gere gere İstanbulluyum diyebilirim. insan neden anlamaz bende bunu anlamıyorum tamam her memleketten göç alan büyük şehir olabilir ama bir insan Sivaslı, Erzurumlu, Karslı, olabiliyorsa keza İstanbullu neden olamasın? bunu muhabbetini yapan insanlar kızacaklar belki ama herkesi kendileri gibi köyden kente göçmüş göçebe zanneden tipler, yani illa herkes onlar gibi köyünü tarlasını tapanını bırakıp  İstanbul’a gelmiş olması gerekiyor sanki onlar  İstanbul’a gelene kadar İstanbul’da yaşayan kimse yoktu ve kimse İstanbullu olamazdı?  ilk Paragrafımda belirttiğim sorulara genelde  balkan göçmenleri maruz kalmaktadır. 
ben mesela çok eski bir balkan göçmeniyim Osmanlı balkan topraklarını kaybedince vatandaş değişimi  mübadele sonucu İstanbul’a ve Anadolu’ya yerleşmişiz bu Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce yaşanan bir durum. 
 bu belirtilen aslen sorularına çok ısrar edilince, çok eski göçmenim diyorum. Heh! öyle de işte diyor yoksa İstanbul’un yerlisi olmazmış. Cahilliğe bakar mısınız? İstanbul’un neden yerlisi olmasın, benim babamda dedemde İstanbul’da doğup büyüyor, dedemin babası kucakta bebekken İstanbul!a geliyor ama biz İstanbul’un yerlisi olmuyoruz işe bakar mısınız? Peki sen aslen nerelisin diyorum? Erzurumluyum, Sivaslıyım, Bayburtluyum vs diyor. Ben neden sana baban nereli? deden nereli? demiyorum acaba sonuçta Anadolu toprakları da  1071 e kadar  Bizanslıların değil miydi? Selçuklu gelene kadar vs.  onlardan da önce Persler varmış mesela Anadolu topraklarında sen bana aslen Bizanslıyım ya da Ortaasyalıyım diyor musun? Şimdi sana soruyorum bu durumda
Peki sen aslen nerelisin ?
İstanbul’a göç ile Anadolu’an gelip yerleşenler İstanbulluyum dediği için bu sıkıntılar doğuyor. Asıl İstanbullu, babası da dedesi de İstanbul’da doğmuş kişidir en az 3 kuşak İstanbul’da olması gerekir. babası başka yerden göçmüş kendi buradan doğduysa o İstanbullu olmaz adamın nüfus kütüğünde İstanbul yazmıyor ben İstanbulluyum diyor. Ben sizlere göstereyim benimde, babamın da dedemin de kütüğünde İstanbul/Silivri yazmakta önüne gelen İstanbul’a göç edip İstanbulluyum dediği için bu tarz saçma sapan manasız aslen nerelisin deden nereli gibi gereksiz zaman ziyanı sorulara maruz kalıyoruz. umarım asıl İstanbullu kime denir birazcık da olsa dilimin döndüğünce açıklaya bilmişimdir.
İnsan memleketinden çıkmaz diye bir söz var unutulmasın kimin nereli, nereden geldiği gibi sorularla zihnimizi meşgul etmek yerine karşımızdakinin önce insanlığını tartıp ölçüp öğrenmeye çalışalım.

Yorumlara Kapali.