2020
12.20

Ticaret yapmak,yapabilmek güzel bir şeydir. Ticari zeka ve öngörü ise hem yetenek, hem de başarıdır. Çevremizde de ticaret yapan ticarette başarılı olan ve olmayan insanları gözlemlemişsinizdir bu aslında bazılarında doğuştan gelen bir yetenek de denilebilir. O yüzden zaten ticaretde gerçekten başarılı olan insan sayısı azdır. Bir de ticareti yaşam biçimi olarak gören ve ticaretle yatıp ticaretle kalkıp kimi zaman başarılı olmuş  kimi zaman olamamış ama her şeye rağmen ticaret hayatında hobi olmuş insanlar da vardır, lakin ticareti yaşam biçimi haline getirdiğiniz vakit çok garip durumlar ortaya çıkmakta ve aslında bunu yapanların kendileri bile inanamaz hale gelmekte yaptıklarından neler yapar bu insanlar derseniz…

Benim rastladığım çevremde ki insanlardan örnek vereceğim durumlara gelirsek, mesela normal bir insanın elinde bir tespih gördüğünüzde veya sigaranızı yakmak için çakmak rica ettiğinizde bu eşyaları da beğendiyseniz tesbihin de ne kadar güzel miş; çakmağında parlıyor maşallah vs gibi bir kelime kullandığınızda karşı taraf size teşekkür ederim der veya öyle mi beğendiysen senin olsun istersen filan gibi bir diyalog geçer ama hayatı bütünüyle ticaret olan gören insanlarda ise bu durum direk şöyle cereyan eder. Anında iltifat ettiğin o eşyaları sana överek anlatır değerinden öneminden vs uzun uzadıya bahsettiksen sonra satıyım istersen sana der.

Genelde bir arabam olsun ailecek kullanırız ihtiyacımız görülür gibi ihtiyaçtan alırsın galerici vs değilsen. Fakat bu belirttiğim türde insanlar ihtiyaçları önemli değildir aldığı arabadan ne kadar kar elde ederim yarın sattığımda bana ne kalır gibi yatırım aracı olarak görmektedir halbuki yatırım denilen şey zaruri ihtiyaçlardan arta kalan birikimle yapılan uzun vadeli ticarettir. 
Ben giyip eskittiği ayakkabıyı internetten satan insanlar tanıdım gerçi o ayakkabıya para verip alana ne demeli o da ayrı bir konu. ben mesela kullanmadığı eşyaları bağışlarım satmak aklımın ucuna gelmedi herhalde ticari zeka yok bende düşünemiyorum şaka bir yana ben kendi adıma doğru olanı yaptığımı düşünüyorum.Hayatında ki zaruri ihtiyaçları bile ticari bir meta olarak görmek nasıl bir duygu acaba evine aldığın televizyonu bile bir miktar fazla veren olsa adam satacak. Ekmek almaya fırına gitse dönüşe ekmeği fırından aldığı fiyatın üstüne kar koyup başkasına satacak derecede uçmuş bu arkadaşlar. Temel ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş yaptığı şeyleri bile ticaret malzemesi yapmak nasıl bir pskolojidir merak ettim hep. 

Para kazanma hırsımı yoksa cimrilik nedendir bilinmez ama bu arkaşlar hayatı ticaret yaparak yaşamayı tercih etmişler onlar için hayattan zevk almak zararu ihtiyaçları gidermek bile bir ticaret metası olmuş olduğunu görmek aslında üzücü bu kişilerin asıl işleri aslında ticaret değildir ticareti gerçekten yapan kişiler böyle şeyler yapmazlar yapanıda görmedim asıl mesleği işi farklıdır aslında ama 2. ek bir iş olarak görmektedir tüm bu yaptıklarını. Hayatın ticaretten ibaret olmadığı blincine varmalı bu arkadaşlar.ve ticari zeka denilen şeyin tanımı kesinlikle bu değil.

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.