2016
06.11

facebook-hack

Çevremde son zamanlarda sıkça arkadaşlarımın profillerinin kopyalanıp kişi listesindekilere arkadaşlık isteği gönderilerek onlarla sanki hesabını kopyaladığı kişiymiş gibi konuşarak dolandırıcılık girişimlerine şahit oldum. Bu dolandırıcılık yöntemi diğerlerine göre biraz farklı, çünkü bu kişiler sizin facebook şifrenizi ele geçirmiyor sizin profil resminizi ve kişisel bilgilerinizi birebir alıp yeni bir Facebook hesabı açıp açık olan kişi listeniz de kilere arkadaşlık isteği gönderiyor. Arkadaşlarınız da bu kişiyi herhalde eski hesabını kapattı yeni bir hesap açtı diye siz zannederek kabul ediyor ve dolandırıcılık girişimi başlıyor. 

Bu girişimi takdir edersiniz ki sizin kişi listenizde ki kişiler tabi ki yapmaz bu kişiler Facebook hesabınızı kopyaladıktan sonra sizin gizlilik ayarlarınızdan açık bıraktığınız arkadaş listenize ulaşabildiği için arkaşlarınıza bu tarz kopya profilden arkadaşlık isteği gönderebilmekte bunun çözümü basit gizlilik ayarlarından ardaşlarımı kimler görebilir kısmını” sadece ben” olarak ayarlarsanız paylaşımlarınızı herkes değil de arkadaşlarım yaptıysanız bu kişiler sizin arkadaşlarınızı göremeyeceği için onlara istek gönderemeyekler. 
Peki bu ayarları nasıl düenleyeceğimiz hakkında size görsel olarak aşağıda göstereceğim.
öncelikle kendi  profil sayfamıza giriyoruz  sayfamızı açtıktan sonra aşağıda kırmızı kutu içine aldığım yere tıklıyoruz.

 

Daha sonra açılan sayfadan ” Arkadaşlar “kısmına tıklıyoruz. aşağıda kırmızıyla işaretledim.

Açılan sayfanın sağ üst köşesindeki “Gizliliği Düzenle” kısmına tıklıyoruz. 

facekopyalama3jpg

Daha sonra açılan kutucukta “Arkadaş listesi” ve “Takip Ettiklerin” kısmındaki gizlilik ayarını “Sadece Ben”  veya “Arkadaşlarım“olarak ayarlıyoruz  yada kimin görmesini isterseniz onu yapabilirsiniz  yeterki herkes olarak işaretlemeyin sorun orada çünkü böylece facede ki arkadaşlarınızı 3. şahıslar göremeyecek ve kopya hesaptan arkadaşlarınıza istek atamayacaktır.
facekopyalama4

Hepsi bu kadar umarım bu sizleree yardımcı olur  en azından yok adıma biri istek gönderirse kabul etmeyin gibi paylaşım yapmanızdan katbe kat faydalı bir işlem olacaktır kolay gelsin.

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.