2019
11.17

Merhaba Bildiğiniz üzere günümüz teknolojisinde enformasyon ve iletişimde en  çok kullandığımız araçlar arasında sosyal medya mecraları, E-posta Ve whatsapp skype gibi iletişim araçları akıllara gelmekte peki bu araçları kullanırken gerçekten etkili iletişim kullanabiliyor muyuz? kullanırken karşımızda ki kişiye gerekli nezaket ve saygıyı gösteriyor muyuz? Biraz bunlara değineceğim bu yazımda.

Whatsapp’ı örnek gösterelim bir kişiye bir mesaj yazıyorsunuz o kişi tenezül edip artık kibirden mi, yoğunluktan mı bilinmez senin yazdığın o mesaja ya çok geç cevap veriyor ya da tepkisiz kalıyor. eskiden bu kişiler yazıyı görmedim vs diyebiliyor du whatsapp ın aplikasyona eklediği yeni özellikle çift mavi tik olayı dabunu çözdü kişi senin yazdığını okudu mu okumadı mı öğreniyorsun. buna rağmen bazı kişiler okuduğu halde cevap yazmıyor bu gerçekten büyük saygısızlık ve terbiyesizliktir bana göre o kişi seni kayda değer bulup bir şey yazmış amiyane tabirle seni adam yerine koymuş ama sen o kişiye cevap vermiyorsun umursamıyorsun bu insanlıktır eğer o kişiyi sevmiyor veya iletişim kurmak istemiyorsan ki bu da senin doğal bir hakkın o kişiyi listenden çıkarıp hiç konuşmayacaksın o zaman.
Whatsapp ile devam edecek olursak bir çoğumuz çeşitli amaçlarla kurulmuş whatsapp gruplarına dahilizdir. İş grubu,Aile grubu, Haftasonu maç grubu vs. vs. Bir kişi bir gruba bir şey yazdığı vakit o tüm grubu ilgilendiren mesajdır en basitinden gruba selam ya da günaydın mesajı gönderen arkadaşlara dahi, yazıyı okuyup cevap verme tenezülünde bulunmayabiliyor şimdi o mesaj ahmete mehmete bireysel gönderilmiş olsa ona onun numarasına özel yazılır. Bu iletişim yoksunu saygısız arkadaşları merak ediyorum neyin kibrindesiniz böyle?  

Bir kişi size mesaj yazmış o an yoğunsunuzdur görmüş ama cevap veremeyecek durumdasınızdır. bu da olağan bir durum ama o kişiye 3-5 saat sonra hiç bir şey olmamış gibi cevap vermekte büyük saygısızlıktır. Kusura bakma müsait değildim şimdi konuşabiliriz demek sizin incilerinizi dökmeyeceği gibi erdemli bir insan yapar her insan bu kadarcık saygıyı hak eder etmelidir de keza aramış ve telefonuna bakamadığınız kişi içinde bu geçerlidir. 

Adamına göre muamele de çok yaygın kişinin konumuna yakınlığına vs nr kadar garip değil mi müdürün ya da konumu gereği önemli tabir ettiğin biri yazınca eğilip bükülüyorsun gayet saygılı biri oluyorsun ama normal statüde biri yazınca umursamıyorsun 
örnekler iletişim araçlarıyla çoğaltılabilir iş e-postalarına cevap verilmesi sosyal medya da sana yapılan yoruma cevap verilmesi vs gibi
Adamın facebook’tan doğum gününü kutluyorsun umursuyorsun adam kalkıp sana cevap dahi vermiyor ne büyük saygısızlık değil mi seni onu önemsemişsin güzel gününde yanında olmuşsun adam umursamamış bile.

Saygı erdemli bir insan olmak önce aileden sonra aldığın eğitimlerden başlar bu denli örnek verdiğim kişiler aslında yaptıkları saygısızlıkla kendi insanlıklarını saygılarını sorgulatmaktadırlar haberleri yok gelişmiş medeni bir insan olamadıklarını gösterir. kişiye göre değil herkese iletişimimizde olması gereken ve ihtiyacımız olan saygıyı göstermekle mükelleftir normal bir insan diğer canlılardan da ayıran özelliğimiz bu değil midir bizleri… 

Yorum Yok.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.