2018
08.30

Kurban bayramının 3. günü bu yazıyı kaleme alıyorum. Bilirsiniz bayramlarda yaşanan en önemli gelenek ve ananelerimizden birisi de bayramlaşmaktır. Gözlemlerime dayanarak eskiye nazaran günümüz bayramlaşmalarımızın ne kadar da samimiyetsizleştiğini biraz dile getireceğim. Korkmayın nerede o eski bayramlar diyerek aynı şeyleri dile getirmek değil maksadım tamamen bayramlaşmanın gerekli itibarı ve saygıyı görmediğine dair gözlemlerimi dile getireceğim.

Bayramın 1. günü telefonumu öğle vakitleri elime alma fırsatı buldum ve bir sürü bayram mesajının geldiğini gördüm hepsi de inanın Google’den bulunan bayram tebriği mesajı ve altına isim soy isim yazılarak whatsapp’ın kullanılmasının yaygınlaşması sonrasında kullanılmayan Sms haklarının adeta fırsat bilinip bitirilmesi için gönderilen samimiyetsiz Sms’ler yığını.  En çok komiğime giden de sonuna isim soy isim yazılması oldu hani gönderdiğim kişi beni tanımaz ise ya da numaramı sildiyse anlasın diye isim soy isim yazmışlar. kopyala yapıştır göndermişler oluşturulan tüm rehber listesine. Bu arkadaşlar sms de göndermeyerek whatsapp dan oluşturdukları kişi listesine (whatsapp ın böyle bir özelliği olduğunu öğrendim) ya kendilerine başkası tarafından gönderilmiş ya da Google görsellerden buldukları cami, şeker ve kurban temalı gerek mizahi, gerekse ciddi bir bayram temalı resmi toplu olarak göndererek bayramlaştıklarını zannediyorlar.
Bu tarz bayramlaşmalar ne kadar da samimiyetsiz değil mi ? Adı bayram samimiyetin olduğu bir geleneğimiz ama bu tarz samimiyetsiz mesajlar bayramları öldürüyor adeta. Ben oldum olası bu tarz bir bayramlaşmayı doğru bulmadığımdan ki bunun adı bayramlaşmak değil dostlar alışverişte görsün deyiminin gerçekleşmesi olduğu için hiç uygulamadım bana bu tarz mesaj gönderenlere ise kusura bakmasınlar cevap dahi vermem bu samimiyetsiz bayramlaşmalarına bu tarz sözde bayram kutlamalarını genellikle firmalar yaparlar ellerinde ki müşteri datalarına gönderdikleri toplu mesajlarla bizler ise firma değiliz gerçek kişileriz eşimizle dostumuzla böyle mi mesajlaşmamız gerekmekte.
Bizim kültürümüzde insanlar önce büyüklerini birebir ziyaret eder sonra dostlarının evine gider bir şekilde görüşür ve bayramlaşır görüşemedikleri ahbaplarına ise telefon açıp sesini duyarak bayramlaşır hadi bunu da yapamadın ve mesaj gönderiyorsun diyelim en azından o kişiye özel olarak bir mesaj göndererek  tebrik edin ki bayram amacına ulaşsın.
Bayramlaşmak budur zaten. Size daha garip bir durumdan bahsedeyim tanıdığım birine direk onun ismini yazarak bayram mesajı yazdım whatsapp tan adam teşekkür ederim seninde bayramın kutlu olsun demek yerine kopyaladığı bayram mesajıyla cevap verdi 🙂 bu kadarına da pes dedim adeta ben sana özel olarak herkesin yaptığı gibi yapmıyorum direk yazıyorum bana kopyala yapıştır cevap veriyor adam kusura bakmayın ama bu saygısızlık ve terbiyesizliktir. 
o yüzden diyorum ki bana özel olarak kişisel mesaj atmadığınız sürece aramadığınız en azından adımı yazmaya bile tenezzül etmediğiniz yukarıda yazım da da belirttiğim şablon mesajlarınıza cevap dahi vermem kusura bakmayın sizlerle bayramlaşmış olarark da görmüyorum kendimi siz kendinizi avutup içinizi belki ferahlatabilirsiniz ama şablon mesajlarınız benim umurumda bile değil. 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.