2017
08.06

Merhaba Arkadaşlar geçen hafta özel güvenlik 47. yenileme  ve 71. temel eğitim sınavlarının yapıldığı zaman 2. defa yenileme sınavına bende girmiş bulundum. Yani bu işte 10 yılımı doldurduğumu göstermekte bu durum sınav ile ilgili genel değerlendirmelerimi şu şekilde sıralıyayım;

Öncellikle şahsım adına konuşayım diğer Açık öğretim ve Ösym sınavlarına nazaran emniyet ikamet ettiğim yere epey uzak bir bölgeye sınav yeri olarak ayarlamış ben Küçükçekmece’de otururken sınav yerim Kağıthane’deydi bulmakta epey zorlandım diyebilirim. Sınava gelince Facebook gruplarına vs baktığımda soruların zor olduğundan dert yanılmış ama gördüğüm kadarıyla sorular pek de zor değildi geçen sefer sorulan soruların neredeyse birebir benzerini sormuşlar yani geçen dönem çıkmış sorulara çalışan arkadaşlar gayet başarı elde edebileceğini düşünüyorum açıkçası. Özel güvenlik hukuku ve uygulama üzerine çok durulduğunu fark ettim yani ezbere çalışmadan girenler için  zor gözükür ancak onun dışında kolaydı sorularda ilk yardım sorularına adeta çok az değinilmişti. Elektronik cihazlar üzerine sorulan sorular bir hayli kolaydı  açıkçası bu sektörün içinde olmayıp genel kültürüyle çözülebilecek soruların olduğunu gördüm.
Ama Silah sorularında aynı şeyleri söyleyemem 25 adet silah sorusunun yarısı çok basitken 10 tane soru gerçekten epey zorlayacak cinstendi. silah kavramlarına uzak olanların zorlanacağı sorular vardı belki sorunun cevabını biliyorsunuz ne olduğunu biliyorsunuz fakat kavramlara hakim olmadığınız için hata yapabilirsiniz. Örneğin rayyür, fişek yatağı, hazne, tırnak vb kavramları bilmemek soru çözümünde sizleri zorlar.
bu dönem sınavlarında emniyet bastığı soru kitapçıklarında hata yaptığını  duyurdu özellikle A kitapçığına  sahip olanlarda bazılarında aynı sorudan  bir kaç tane olduğu gözlemlenmiş sınav parası almadan o arkadaşların tekrardan sınav yapılacağı duyuruldu neyse ki benim soru kitapçık türüm B idi 🙂 şanslıyım bazı arkadaşlar bütün sınav iptal olsun gibi yorumlar yapmışlar sosyal medya da yapmayın arkadaşlar bu kadar korkmayın  bu sınavdan onca insan emeğinin heba etmeyin. siz çalışmadınız düşük not bekliyorsunuz diye sınavı tekrar ettirmeye çalışmayın hatalı kitaplar tespit edilip o kitapları kullananlar tekrar sınava alınması gayet uygun yerinde bir karardır. Çünkü gerçekten kitapçık masrafı epey fazladır buna da yazık.

71. sınavın haftasına da atış sınavına girdim. atışımızı yaptık yazılı  sınav sonuçlarını da sabırsızlıkla beklemekteyiz herkese göreve devam edenlere kolaylık yeni bu mesleğe girecek arkaşlara da kazasız belasız başarılar diliyorum. sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. 

Yorumlara Kapali.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.